Co wpływa na efektywność dostaw w transporcie dalekobieżnym

Przedsiębiorcy z branży transportowej muszą dziś mierzyć się z bardzo trudnym zadaniem. Największą bolączką jest tu głównie zwiększający się popyt na usługi przewozowe przy jednoczesnym deficycie kadrowym. Jeżeli chcemy, aby nasza firma osiągnęła sukces pomimo wszelkich trudności, musimy przyłożyć większą uwagę do efektywności podejmowanych działań. Aby podnieść jej poziom, należy zidentyfikować czynniki wpływające na wydajność pracy w firmie.

Od czego zależy skuteczność transportu dalekobieżnego?

Transport międzynarodowy wiąże się z koniecznością przekraczania granic państwa i poddania się procedurze celnej. Firmy funkcjonujące w granicach Unii Europejskiej mają pod tym względem ułatwione zadanie. Nie zmienia to faktu, że praca kierowcy wymaga znajomości licznych przepisów prawnych. Wszelkie błędy i niedopatrzenia w tym aspekcie mogą prowadzić do opóźnień podczas transportu towarów. Dlatego też na efektywność naszej pracy ma wpływ m.in. sposób zarządzania niezbędną dokumentacją.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy zajmującego się transportem dalekobieżnym duże znaczenie ma jakość infrastruktury transportowej. Chodzi między innymi o drogi i ich kondycję. Liczy się również to, jak zostały one rozplanowane i czy możliwe jest z ich pomocą sprawne pokonywanie dużych dystansów w krótkim czasie. Wszelkie utrudnienia w ruchu przełożą się na zwiększony czas realizacji dostaw. Jego przedłużanie się może pogrążyć interesy firmy. Dlatego ważne jest pozyskiwanie aktualnych informacji o stanie dróg, ich przejezdności i umiejętne planowanie tras.

Jakość naszej floty transportowej znacząco wpływa na efektywność przewozu produktów. Samochody firmowe należy regularnie poddawać przeglądom i serwisowaniu. Sytuacje, w których występują problemy w łańcuchu dostaw z powodu awarii pojazdu, są niedopuszczalne. Do pewnego stopnia przedsiębiorstwo może się zabezpieczyć, kupując dodatkowe pojazdy na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Biorąc pod uwagę koszt, tego rodzaju posunięcie może być jednak nieopłacalne.

Wpływ nowoczesnych technologii na efektywność łańcucha dostaw

W dobie cyfryzacji unikanie korzystania z rozwiązań informatycznych jest ogromnym błędem niezależnie od branży, w której działamy. W przypadku firm transportowych takim rozwiązaniem są systemy telematyczne. Ich funkcja sprowadza się do gromadzenia, przetwarzania i przekazywania informacji, które są związane z działalnością transportową przedsiębiorstwa. Te informacje umożliwiają optymalizację różnych aspektów transportu towarów. Ustalanie najefektywniejszej trasy będzie łatwiejsze dzięki dostępowi do informacji o ruchu ulicznym, wypadkach lub remontach dróg. Takie systemy telematyczne jak na przykład WEBFLEET pozwalają przedsiębiorcom na lokalizowanie pojazdów floty w czasie rzeczywistym. Wszelkie nieprawidłowości oraz czynniki obniżające efektywność transportu można zidentyfikować. Dzięki temu będziemy w stanie podjąć kroki mające na celu ich ograniczenie lub całkowitą eliminację.

Znaczenie rozwiązań z zakresu cyfryzacji będzie rosło z roku na rok. Wkrótce korzystanie z nich przestanie zapewniać przewagę nad konkurencją – będą po prostu niezbędne do podjęcia jakiejkolwiek rywalizacji na rynku. Im szybciej zdecydujemy się na taką inwestycję, tym większe będą nasze korzyści.

Źródło: https://www.webfleet.com/pl_pl/webfleet/

Rate this post

Related posts

Poznań – parking podziemny dla mieszkańców i turystów

Honda HR-V czy Nissan Qashqai – który model wybrać?

Namiot garażowy – całoroczna ochrona dla Twojego samochodu