Co zrobić, aby korzystanie ze sprężarki nie było drogie?

Konwencjonalne sprężarki zużywają relatywnie wysoką ilość energii elektrycznej w stosunku do wielkości wytwarzanego sprężonego powietrza. Ważne jest, żeby przy zakupie kompresora wybrać taki model, który może być eksploatowany bez nadmiernych wydatków.

Co pozwala zwiększyć rentowność wykorzystania sprężarki?

Rentowność wykorzystania maszyn i urządzeń w zakładzie produkcyjnym lub usługowym to podstawowy element zapewniający sukces finansowy firmy. Ma szczególne znaczenie w przedsiębiorstwach wykorzystujących sprężone powietrze jako medium robocze.

Rentowność wykorzystania sprężarek uzależniona jest od kilku czynników, wśród których należy szczególnie podkreślić:

  • sprawność energetyczną kompresorów – czyli stosunek wielkości energii otrzymanej do energii dostarczonej mierzony w procentach; efektywność działania urządzeń zależy od wielu czynników, w tym od jakości wykorzystanych materiałów, szczelności konstrukcji itp.;
  • objętościowe natężenie przepływu w sprężarce mierzone w litrach na minutę – ważnym jest, aby wydajność dostosować do potrzeb konkretnego procesu produkcyjnego, ponieważ im jest ona większa, z tym większymi wiąże się wydatkami;
  • możliwość płynnej regulacji wydajności uzyskiwaną poprzez zmianę prędkości obrotowej – dzięki wykorzystaniu falownika można sterować pracą kompresora na podstawie zmieniającego się zapotrzebowania na sprężone powietrze, co pozwala na ograniczenie zużycia energii elektrycznej;
  • rodzaj napędu – jeżeli chcemy obniżyć koszty eksploatacji urządzenia najlepszy będzie napęd, w którym energia mechaniczna przekazywana jest w sposób bezpośredni, bez użycia elementów pośredniczących;
  • wielkość zbiornika – to w nim przechowywane jest sprężone powietrze, które jest wykorzystywane w momencie pojawienia się zapotrzebowania na czynnik roboczy w systemie; tu kluczem do oszczędności jest fakt, że silnik nie będzie się uruchamiał, dopóki powietrze w zbiorniku nie zostanie zużyte, co pozwoli zaoszczędzić energię potrzebną do nadmiarowego wytwarzania medium;
  • moc urządzenia – sprężarka, która będzie wykorzystywane na mniejszą skalę, nie wymaga tak dużej mocy jak ta, które będzie miała zastosowanie przemysłowe.

Właściwa eksploatacja kluczem do oszczędności

Gdy już dokonaliśmy zakupu sprężarki ważne jest ograniczenie energochłonności systemu wytwarzania sprężonego powietrza poprzez odpowiednią eksploatację instalacji. Należy szczególnie unikać wszelkiego rodzaju wycieków gazu. Zlokalizowanie ewentualnych nieszczelności nie powinno być trudne, wiele z nich można usłyszeć.

Należy też odpowiednio zaprojektować system rur rozprowadzających sprężone powietrze ze sprężarki. W celu obcięcia kosztów dobrze jest zoptymalizować przesyłanie sprężonego powietrza i odpowiednio dopasować jego ciśnienie do wymagań całego systemu. Zwiększenie rozmiaru rury może zmniejszyć spadek ciśnienia nawet o 50%, a zmniejszenie odległości może obniżyć spadki ciśnienia o dodatkowe 20-40%.

Istotna jest również regularna wymiana filtrów, która zapewnia optymalną jakość powietrza i zapobiega spadkom ciśnienia, tym samym pozwalając na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.

Duże znaczenie w kosztach eksploatacji kompresorów ma miejsce, w którym zostały zainstalowane. Jeśli sprężarka znajduje się w gorącym, wilgotnym lub zakurzonym pomieszczeniu może wymagać częstszych napraw generujących dodatkowe koszty.

Efektywność pracy i energooszczędność sprężarki uzależnione są także od jej serwisu i konserwacji. Odpowiednia dbałość o sprzęt wpływa na obniżenie poziomu zużycia energii elektrycznej. Kluczowa jest realizacja stosownych prac serwisowych, która sprzyja długiej i bezawaryjnej pracy urządzeń wytwarzających sprężone powietrze. Odpowiednia konserwacja kompresorów zapobiega ich awarii, a tym samym ogranicza niebezpieczeństwo ewentualnego zatrzymania produkcji, co może wiązać się z dużymi stratami dla firmy.

Źródło: Almig – sprężarki powietrza

1/5 - (1 vote)

Related posts

Ile trwa wymiana głośnika w iPhone?

Volkswagen wraca do gry na rynku samochodowym

Sprężarki serii COMPACK – mobilne kompresory śrubowe do małych firm i warsztatów