• Główna
  • Budownictwo
  • Elementy złączne przy budowie domu – które wykorzystuje się najczęściej?

Elementy złączne przy budowie domu – które wykorzystuje się najczęściej?

Budowa domu jest wyzwaniem zarówno dla projektanta, ekipy budowlanej, jak i samego inwestora. Skalę tego przedsięwzięcia pokazuje doskonale ilość różnego rodzaju materiałów oraz prefabrykowanych elementów, które tworzą gotowy, zdatny do zamieszkania budynek mieszkaniowy. Spośród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługują różnego rodzaju elementy złączne, takie jak nakrętki, śruby oraz wkręty. Na co zwracać uwagę podczas ich zakupu? Które ich rodzaje rzeczywiści warto zakupić, planując budowę domu?

Śruby – najważniejsze parametry

Śruby i wkręty różnią się między sobą różnymi parametrami. Większość z nich jest określona w stosownych normach polskich (PN), niemieckich (DIN) lub też międzynarodowych (ISO). Dla przykładu śruba z łbem sześciokątnym i pełnym gwintem została opisana przez normę DIN-933/ISO-4017, która wyznacza jej podział na rozmiary (od M3 do M68) oraz określa wysokość jej łba w milimetrach, średnicę gwintu, średnicę łba oraz wysokość śruby liczoną bez łba.

Inny ważnym parametrem jest klasa wytrzymałości śruby lub wkręta (twardości śruby). Wartość liczbowa tej zmiennej informuje projektanta o doraźnej wytrzymałości danego złącza na rozciąganie (Rm) oraz jego plastyczności (Re). Klasa wytrzymałości powinna być wybita na łbie każdej śrubie i ma postać dwóch cyfr przedzielonych kropką. Pierwsza z nich określa parametr Rm wyrażony w MPa, a druga stosunek Re [MPa] do Rm [MPa]. Co warte zaznaczenia, w całej Europie wszystkie produkowane śruby i wkręty klasyfikuje się do jednej z 10 klas wytrzymałości – 3.6, 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8, 8.8, 9.8, 10.9 i 12.9.

Jeśli chodzi o inne parametry śrub i wkrętów wykorzystywanych na placach budów, to warto zwrócić uwagę na kształt ich łbów (łby sześciokątne, z oczkiem, motylkowe, stożkowe, czy też grzybkowe), długość trzpienia pozbawionego gwintowania oraz obecność gwintu wewnętrznego.

Różne rodzaje śrub i ich potencjalne zastosowanie na placu budowy

Wiele śrub oferowanych na rynku ma ściśle określone parametry pracy i zwykle nie znajduje zastosowania w codziennej praktyce budowlanej. Niemniej jednak istnieją również elementy złączne, które są stosowane bardzo często. Spośród tych drugich można wymienić między innymi klasyczne śruby z łbem sześciokątnym gwintowane na całej długości, które służą do łączenia ze sobą elementów narażonych na duże przeciążenia (na przykład elementów konstrukcji stalowej tworzącej szkielet garażu). Jeśli chodzi o inne połączenia, to ekipy budowlane często sięgają po połączenia wyposażone w oczko lub ucho (wykorzystuje się je tam, gdzie konieczne jest przymocowanie do elewacji różnego rodzaju siatek, czy też rusztowań), z łbem motylkowym (śruby, który są stosowane do łączenia elementów, które mogą wymagać częstego rozłączania – przykładowo za pomocą połączeń motylkowych montuje się różnego rodzaju zdejmowalne zaślepki), czy też z łbem stożkowym (tak wykonana śruba pozwala schować ją całkowicie w skręcanym materiale – jest to konieczne na przykład przy układania dachu budynku).

Słowem zakończenia, różnego rodzaje śruby oferowane na rynku mają rozmaite, często specjalistyczne zastosowania. Co za tym idzie, biorąc pod uwagę wytrzymałość całej konstrukcji, jej funkcjonalność oraz względy ekonomiczne, należy wybierać zawsze te połączenia, które najlepiej spełnią swoje zadanie przy określonych pracach budowlanych.

Rate this post

Related posts

Na ten sezon koniecznie zaopatrz się w modułowy pomost pływający

Rodzaje schodów do domu – schody wewnętrzne

Budownictwo na studiach