Jakie wymagania stawia się programistom JAVA?

Na rynku pracy coraz bardziej pożądaną grupą są programiści Java, czyli języka służącego do tworzenia najróżniejszego rodzaju zaawansowanych programów, aplikacji, a nawet gier komputerowych i mobilnych. Według TIOBE Index to obecnie najpowszechniej stosowany język programowania, a jego rozwój trwa nieprzerwanie od 1995 roku. Według licznych prognoz Java będzie przez długi czas utrzymywała swoją dominację wśród innych języków programowania.

Czym przede wszystkim powinien cechować się programista Java?

Warto pamiętać, że programowanie w Javie wymaga zaawansowanego myślenia logicznego, specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia, którego bardzo często oczekują pracodawcy od programistów.

Pomijając umiejętności techniczne, pracodawcy zwracają również uwagę na umiejętności interpersonalne umożliwiające efektywną pracę w zespole. Praca w IT to przede wszystkim rozwiązywanie pojawiających się problemów, dlatego tak ważne jest to, aby programista brał czynny udział w dyskusjach na temat projektów, a także przedstawiał swoje pomysły.

Ze względu na specyfikę branży IT pracodawcy wymagają bardzo często zaawansowanej znajomości języka angielskiego, dzięki której programista może komunikować się z zagranicznymi klientami lub supportem.

Różne firmy = różne oczekiwania

Tworzenie zaawansowanego oprogramowania to niezwykle obszerny proces. Każda firma, agencja, lub dział IT stosuje własną metodologię, środowisko oraz narzędzia umożliwiające efektywną pracę nad projektami

Bardzo często wymagana jest znajomość oprogramowania GIT umożliwiającego przechowywanie, modyfikację oraz bugtracking kodu źródłowego. Atutem programisty Java jest również znajomość Web Services. I tutaj w zależności od firmy – często wymagane jest obeznanie w protokołach SOAP lub REST.

W rozmowach kwalifikacyjnych dla programistów bardzo często pada również pytanie o Spring Framework – jednego z najpopularniejszych szablonów tworzenia aplikacji, który znacznie ułatwia pracę programistom i oszczędza ich czas.

Dodatkowym atutem dla programisty Java jest także znajomość języka zapytań SQL. I tutaj również istnieje wiele systemów wykorzystujących ten język m.in. popularny mySQL, Oracle, MS SQL, SQLite, MongoDB oraz wiele innych. W zależności od specyfiki działania firmy, wymagane są znajomości poszczególnych systemów bazodanowych.

Znajomość HTML5, CSS, Javascript

Jako, że internet w ostatnich latach przeżywa rewolucję i pojawia się coraz więcej zaawansowanych serwisów, sklepów oraz usług internetowych, połączenie umiejętności programowania w Javie z tworzeniem stron, czyni programistę niezwykle konkurencyjnym na rynku pracy.

Bardzo dużym atutem (choć nie zawsze wymaganym) jest znajomość HTML5, czyli hipertekstowego języka znaczników służącego do tworzenia stron internetowych oraz języka CSS, dzięki któremu nadaje się wygląd elementów HTML.

Zrozumienie Javascript powinno przyjść doświadczonemu programiście niezwykle łatwo. Język ten znajduje swoje zastosowanie w wielu zaawansowanych aplikacjach internetowych, których z każdym rokiem pojawia się w sieci coraz więcej. Znajomość Javascript to zatem idealne dopełnienie kompetencji każdego programisty Java.

Podsumowanie

Specyfika rynku IT sprawia, że praktycznie każda dodatkowa umiejętność programisty Java to atut. Obszerność projektów oraz pojawiające się problemy podczas ich realizacji wymagają od programisty zaangażowania, a rozwijający się rynek IT ambicji i chęci nieustającego rozwoju. Pracodawcy szukają bowiem nie tylko ludzi z umiejętnościami, lecz wykazujących się również wartościowymi cechami charakteru.

Źródło: TeamQuest.pl – Kariera w IT

1/5 - (1 vote)

Related posts

Kiedy warto rozważyć zakup stocków magazynowych?

Jak dbać o higienę i bezpieczeństwo w przewozie produktów w temperaturze kontrolowanej?

Jak znaleźć tani nocleg w Warszawie?