Ochrona głowy pracowników

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele różnych prac wykonywanych każdego dnia odbywa się z narażeniem głowy osób wykonujących te prace. Dzieje się to każdego dnia zarówno na budowie, na halach produkcyjnych, ale także w hutach czy kopalniach. Aby wykonywanie tych prac mogło się odbywać bez narażenia zdrowia i życia pracowników, niezbędne jest stosowanie odpowiedniej ochrony głowy. Tylko jaka ochrona jest właściwa? Jak najlepiej dobrać oraz dopasować środki ochrony indywidualnej głowy i kto powinien zadbać o ich zakup?

Kiedy stosować ochronę głowy pracowników

Stosowanie ochrony głowy pracowników jest niezbędne wszędzie tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia głowy. Sytuacja zagrożenia może objawiać się zarówno w postaci wystających elementów konstrukcyjnych, o które można zahaczyć głową, jak i w formie spadających elementów. Ponadto warto zauważyć, że zagrożenie głowy podczas pracy nie musi kryć się jedynie w twardych elementach stałych. Równie groźne są kapiące, gorące bądź toksyczne ciecze, a także odpryski, na przykład opiłków metali. Takie sytuacje zagrożenia to codzienność dla pracowników budowlanych, hutników i górników. Oprócz tego konieczność stosowania ochrony głowy zachodzi w różnorodnych zakładach i halach produkcyjnych.

Kto jest odpowiedzialny za zapewnienie ochrony głowy pracowników

Jeśli chodzi o wymóg zapewnienia środków ochrony indywidualnej bądź zbiorowej, odpowiedzialność ta zawsze i bezwzględnie leży po stronie pracodawcy. Zupełnie bez znaczenia pozostaje tutaj, czy pracodawca jest podmiotem prywatnym, spółką czy też podmiotem należącym do skarbu państwa. Kwestia własności firmy nie gra roli, kiedy należy zapewnić ochronę pracownikom. Ochrona głowy należy się pracownikowi już od pierwszego dnia pracy wszędzie tam, gdzie zachodzi sytuacja narażenia na uraz. Niedopuszczalne jest podjęcie przez pracownika obowiązków bez odpowiedniego zabezpieczenia głowy, kiedy może być ona bezpośrednio lub pośrednio narażona na uraz. W razie kontroli bądź wypadku w pracy kary za niestosowanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej są bardzo dotkliwe.

Rodzaje środków ochrony głowy pracowników

Na rynku, w sklepach ze sprzętem BHP, dostępny jest szeroki wybór środków ochrony indywidualnej głowy. Rodzaj ochrony głowy powinien być uzależniony od rodzaju zagrożenia występującego na danym stanowisku pracy. Do wyboru są między innymi czapki i czapki wzmacniane. Jednak nie są one często stosowane. Znacznie bardziej popularne oraz stosowane w większości zakładów, gdzie wymagana jest ochrona głowy, są kaski ochronne i hełmy ochronne. Warto zauważyć, że odmienną kategorią jest ochrona głowy dla robotników pracujących na wysokości. Hełmy te charakteryzują się dodatkowymi wzmocnieniami i zapinanym pod brodą paskiem, który ma zapobiegać zsunięciu się hełmu z głowy. Hełmy przeznaczone do ochrony głowy pracowników charakteryzują się nie tylko wykonaniem z trwałych i odpornych na uderzenia materiałów. Ich kształt został zaprojektowany tak, aby zapewnić pracownikowi jak największe bezpieczeństwo podczas wykonywanej pracy. Oprócz odpowiedniego dostosowania ochrony głowy do rodzaju zagrożenia i wykonywanej pracy hełm ochronny powinien być także dopasowany do konkretnego pracownika. Chodzi tu dokładnie o obwód głowy i stabilne usadowienie hełmu na głowie. Jest to możliwe i stosunkowo łatwe dzięki szerokiej dostępności kasków i hełmów z regulacją obwodu głowy. Regulacja ta jest umieszczona z tyłu głowy. Najczęściej stosowaną metodą regulacji obwodu głowy jest pokrętło, które zmniejsza lub zwiększa całą wewnętrzną wyściółkę hełmu. Jest to o tyle ważne, że dzięki stabilnemu ulokowaniu kasku czy hełmu na głowie zdecydowanie zwiększa się jego skuteczność ochronna. Mimo iż obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiedniej ochrony głowy leży po stronie pracodawcy, zatrudniony także powinien zadbać o regularne i zgodne z przeznaczeniem użytkowanie dostarczonego mu hełmu czy kasku ochronnego.

Źródło: Sklep BHP Prosave

Rate this post

Related posts

Najlepszy prezent świąteczny dla nastolatka? Postaw na wspólnie spędzony czas!

Modelowanie sylwetki przy pomocy technologii Accent Prime

Churn rate – czym jest i co na niego wpływa?