Planujesz zakup rynien? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Decyzja o wyborze konkretnego systemu rynnowego może być bardzo trudna, ponieważ oferta rynkowa jest bardzo szeroka, obejmuje wiele modeli, które różnią się nie tylko kształtem i kolorem, ale i konstrukcją oraz materiałem. Poniżej przedstawiono opisy dwóch rodzajów materiałów – tworzywa sztucznego oraz metalu.

Materiał – jaki wybrać?

Tworzywo sztuczne

Materiał stanowi tutaj utwardzony polichlorek winylu, którego trwałość wynosi około 40 lat. Na uwagę zasługuje również odporność na działanie warunków atmosferycznych. Rynny i rury plastikowe nie wymagają szczególnej konserwacji, a łączenia bazują na złączkach z uszczelką lub klejeniu.

Rynny metalowe

Rynny metalowe możemy znów podzielić ze względu na różne metale wykorzystane w ich produkcji.

Rynny z blachy stalowej ocynkowanej są trwałe oraz dość tanie. Trwałość takich rynien wynosi około 25 lat.

rynny z blachy ocynkowanej powlekanej

Rynny z blachy stalowej ocynkowanej powlekanej to najwyższej jakości blacha stalowa ocynkowana, dwustronnie pokryta warstwą farby gruntującej. Zabezpiecza ona materiał przed niepożądanymi czynnikami atmosferycznymi, prowadzącymi m. in. do korozji. Następnie blacha powlekana jest wysokiej jakości warstwą zewnętrzną. Zabieg ten sprawia, że doskonale zabezpieczona przed korozją blacha zyskuje dodatkowo na estetyce.

Blacha tytanowo-cynkowa jest bardzo trwała, ponieważ jej trwałość wynosi aż 80 lat. Wykonane z niej rynny stanowią eleganckie dopełnienie całości budynku i sygnalizują wysoką jakość. Z czasem materiał ten nabiera jasnoszarej matowej patyny – powstaje ona w naturalny sposób (wskutek działania tlenu i wody) – tworząc dodatkową warstwę ochronną.

Kształty

Kształtów rynny jest wiele, ale najpopularniejszym jest rynna półokrągła, ze względu na swoją trwałość i funkcjonalność. Wyróżnia się również modele: prostokątne, półeliptyczne, trapezowe, skrzyniowe, połaciowe. Wybór kształtu zależy od tego, który model będzie pasował do budynku najlepiej.

Wymiar

Wymiar systemu rynnowego jest zależny od budynku, jego dachu oraz wielkości połaci, z jakiej należy odprowadzić wodę deszczową, ale aby odpowiednio wybrać rozmiar, należy ZAWSZE kierować się informacjami zawartymi w opisie producenta systemu.

Podsumowanie

Podsumowując – wybór odpowiedniego systemu rynnowego jest inwestycją na dłuższy czas i należy go odpowiednio przemyśleć. Dzięki wielości rodzajów i modeli rynien możemy dopasować system do naszych potrzeb, klimatu oraz kształtu i wyglądu dachu.

1/5 - (1 vote)

Related posts

Jak stworzyć dom marzeń?

Ogród – wizytówka Twojego domu

3 najczęstsze przyczyny zalania mieszkania