Rodzaje schodów do domu – schody wewnętrzne

Schody wewnętrzne proste czy zabiegowe? A może schody dwubiegowe? Budując dom, często zastanawiamy się nad tym, jaki rodzaj schodów do niego wybrać, aby były nie tylko funkcjonalne i wygodne, ale i pomagały w codziennej komunikacji pomiędzy kondygnacjami i przy okazji zdobiły nasze wnętrza. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze typy schodów.

Schody wewnętrzne jednobiegowe dla dużego domu

Schody jednobiegowe proste to typ schodów, który najlepiej sprawdzi się w dużych domach z przestronnymi pomieszczeniami. Wbrew pozorom są to bowiem schody masywne i rozległe, a więc takie, które zabierają nam dużo miejsca. W związku z tym, że schody tego typu nie posiadają spocznika, ale jeden bieg, chodzenie po nich może być dla wielu uciążliwe – dlatego poleca się je raczej jako połączenie niskich kondygnacji. W przeciwnym wypadku codzienne pokonywanie wysokich i stromych schodów jednobiegowych może być przy codziennej eksploatacji uciążliwe. Dla naszej wygody i ze względów ergonomicznych schody jednobiegowe powinny mieć nieparzystą liczbę stopni – wtedy zapobiegniemy nieprzyjemnemu stąpnięciu (jak przy parzystej liczbie stopni). Zaletą schodów wewnętrznych jednobiegowych jest to, że posiadają one jednakowej szerokości stopnie, co wyraźnie ułatwia zarówno ich wykończenie, jak i dobranie do nich odpowiedniej, często gotowej, balustrady oraz poręczy. Dzięki temu jest to jeden z najtańszych do wykonania typów schodów.

Schody wewnętrzne proste z jednym zabiegiem, kiedy chcesz zaoszczędzić miejsce

Schody proste z jednym zabiegiem to w głównej mierze schody tworzące bieg prosty, które u podstawy przyjmują formę schodów zabiegowych. Schody z jednym zabiegiem w części prostej nie zajmują więcej miejsca niż schody jednobiegowe – różnicę stanowi kilka stopni zabiegowych, które usytuowane prostopadle do głównego biegu schodów, pozwalają nam zaoszczędzić nieco przestrzeni użytkowej. Niestety, stopnie zabiegowe mają różną szerokość, co dla niektórych użytkowników może być problematyczne w odbiorze. Trudniej też je wykończyć. Bez względu jednak na to schody wewnętrzne proste z jednym zabiegiem są dość wygodne i stosunkowo tanie do wykonania.

Schody wewnętrzne dwubiegowe ze spocznikiem do klatki schodowej

W przypadku schodów dwubiegowych wyposażonych w spocznik oba biegi są usytuowane względem siebie w pozycji równoległej. Spocznik umiejscowiony pomiędzy nimi jest prostopadły względem każdego z biegów. Schody z jednym spocznikiem są większe i masywniejsze niż schody jednobiegowe i zajmują więcej miejsca, dlatego będą dobrym rozwiązaniem w dużych klatkach schodowych oraz – jeżeli będziemy chcieli je wyeksponować – w przestrzeniach otwartych. W porównaniu do schodów jednobiegowych są jednak dużo wygodniejsze, dlatego doskonale sprawdza się w domach, w których przebywają dzieci oraz osoby starsze.

Schody wewnętrzne trójbiegowe do salonu

Schody wewnętrzne z trzema biegami są dosyć obszernym typem schodów, dlatego potrzebują sporo miejsca do zagospodarowania. Dzięki temu jednak są bardzo funkcjonalne przy połączeniach wysokich kondygnacji, dlatego często widuje się je w domach jednorodzinnych z półpiętrem. Ze względu na swój kształt bardzo dobrze prezentują się w dużych salonach, stanowiąc funkcjonalną i wygodną ozdobę. Niestety, z racji tego, że są duże i posiadają wiele elementów do wykończenia, w ostatecznym rozrachunku są dosyć kosztowną inwestycją.

Schody wewnętrzne zabiegowe dla ciekawych rozwiązań

Wewnętrzne schody zabiegowe to typ schodów dwubiegowych, które zamiast spocznika są wyposażone w kilka układających się w kształt klina stopni. Niestety, zwężająca się część stopnia nie jest komfortowa w użyciu, dlatego musimy pamiętać, że im więcej jest stopni zastępujących tradycyjny spocznik, tym trudniej jest je pokonywać, a wcześniej – odpowiednio wykończyć. Atutem schodów zabiegowych bez spocznika jest  ich wygląd – zakręcające stopnie ładnie wyglądają i mogą stanowić ozdobę domu.

Schody wewnętrzne spiralne dla małych przestrzeni

Schody spiralne to schody, których bieg jest wpisany w koło, a stopnie przybierają kształt klinów umocowanych dookoła słupa nośnego usytuowanego w środku. Z tego względu schody spiralne zajmują niewiele miejsca, dlatego są dedykowane pomieszczeniom, w których nie możemy pozwolić sobie na tradycyjne schody. Świetnie uzupełniają też nowoczesne mieszkania lub lofty o industrialnym wykończeniu. Niestety, schody tego typu są dość strome, dlatego nie będą pasowały do każdego domu czy mieszkania – na pewno nie sprawdzą się tam, gdzie częstymi użytkownikami schodów są dzieci lub osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. Atutem schodów spiralnych jest jednak ich cena – są niedrogie i można je kupić w wersji gotowej, do szybkiego zainstalowania.

Źródło: KOBAMET – producent balustrad nierdzewnych, schodów oraz unikatowych wyrobów ze stali

 

Rate this post

Related posts

Ochrona głowy pracowników

Kołdra puchowa – idealna na lato

Czym charakteryzuje się pościel bambusowa?