Samochodowe dźwigi hydrauliczne – sprzęt do zadań specjalnych

Samochodowe dźwigi hydrauliczne to wielofunkcyjny sprzęt wykorzystywany w wielu branżach. Znają go między innymi osoby pracujący w budownictwie. HDS można kupić, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie go do profesjonalnej firmy zajmującej się wynajmem tego typu maszyn.

Samochodowe dźwigi hydrauliczne – czym są?

Hydrauliczny dźwig samochodowy, czyli HDS to często wykorzystywane urządzenie, które popularność zyskało dzięki swojej funkcjonalności. Posiada bardzo duży udźwig, instaluje się go na samochodzie ciężarowym, dzięki czemu bez problemu przemieszcza się po drogach. Ma bardzo duże możliwości. Jest to zdecydowanie jedno z najbardziej wszechstronnych urządzeń, przez co wykorzystywane jest przez wiele branż.

Co ważne, nie ma potrzeby zakupu samochodowego dźwigu hydraulicznego – można go wypożyczyć. Takie rozwiązanie nie obciąża zbytnio kieszeni. Firmy zajmujące się wynajmem specjalistycznych urządzeń, takich jak HDS, można znaleźć w każdym mieście.

Budowa żurawia HDS

Pojazd HDS składa się z samochodu ciężarowego, będącego nadwoziem pojazdu i żurawia, który służy do załadunku i rozładunku. Samochodowy dźwig hydrauliczny składa się z części konstrukcyjnych stałych i zmiennych. Do elementów stałych należy podstawa żurawia, podpory stabilizujące, przytwierdzona do podstawy kolumna i służący do przenoszenia ładunków regulowany wysięgnik. Wszystkie te części, bez względu na zakres prac, zawsze pozostają niezmienne.

Elementem zmiennym jest stosowany na budowach i w magazynach z materiałami budowlanymi system hydrauliczny. Do tej grupy części zaliczany jest hak (jego zadaniem jest schwytanie i przeniesienie ładunku) i wykorzystywane zamiast haku chwytaki (znalazły zastosowanie w przemyśle drzewnym).

Rodzaje dźwigów HDS

W przeszłości najprostszym i najpopularniejszym rozwiązaniem było zamontowanie samochodowego dźwigu hydraulicznego na samochodzie marki STAR, który kiedyś był najczęściej wykorzystywanym pojazdem ciężarowym. Obecnie dźwigi HDS dzieli się ze względu na udźwig, zasięg dźwigu i podwozie, na którym jest on montowany.

Do najczęściej wykorzystywanych dźwigów HDS należy ten do użytku ogólnego – jego wysięgnik pracuje zarówno w pionie, jak i w poziomie. Niemniej popularny jest HDS do wycinki leśnej. Wyposażony jest on w specjalne chwytaki, za pomocą których możliwe jest przenoszenie drewna. Dźwig HDS wykorzystywany w firmach transportowych instalowany jest tuż za siedzeniem kierowcy. Żurawie mogą być też montowane na pojeździe z tyłu pojazdu ze skrzynią ładunkową.

Zastosowanie samochodowego dźwigu hydraulicznego

Samochody HDS mogą być wykorzystywane do transportu. Służą do przewozu wielkogabarytowych ładunków. Ładowność tego typu pojazdów może wynieść nawet kilkanaście ton. Transport HDS jest w stanie poradzić sobie z przewozem kontenerów o różnym przeznaczeniu, płyt drogowych, maszyn i urządzeń przemysłowych oraz wózków widłowych. Samochodowy dźwig hydrauliczny pozwala na jednorazowy przewóz ładunków o znacznej masie i tym samo daje możliwość poczynienia pewnych oszczędności wynikających z mniejszego zużycia paliwa. Co więcej, żuraw, który może wysuwać się na wysokość 12 metrów, wyposażony jest w podpory boczne, które zwiększają stabilność sprzętu w trakcie przenoszenia ładunków.

HDS przyspiesza przebieg prac budowlanych. Za pomocą dźwigu podawane są różne materiały, np. elementy konstrukcyjne. Hydrauliczny dźwig samochodowy znalazł zastosowanie przy pracach montażowych elementów reklam. Jest on w stanie poradzić sobie z niemal każdym rodzajem ładunku, wynika to z możliwości zastosowania różnych uchwytów i akcesoriów. Należy podkreślić, że żurawie HDS mogą być użytkowane również w zamkniętych przestrzeniach z tym, że w trakcie ich pracy, np. na halach, niezbędna jest odpowiednia wentylacja.

O tym trzeba pamiętać używając HDS

W trakcie rozciągania żurawia samochód musi być postawiony na stabilnym i twardym podłożu. Gdy podłoże jest nierówne lub grząskie, niezbędne jest zastosowanie specjalnych stabilizatorów i podkładek. Pojazd powinien być w bezpiecznej odległości od napowietrznych linii wysokiego napięcia. Należy pamiętać o tym, aby strefa pracy żurawia była odpowiednio wydzielona i oznakowana. Podczas pracy sprzętu włączone muszą być światła ostrzegawcze. Ważne jest też zaciągnięcie hamulca ręcznego, pod koła samochodu ciężarowego należy podłożyć kliny.

Aby mieć możliwość obsługi tego typu sprzętu potrzebne są odpowiednie uprawnienia HDS. Nadaje się je po uczestnictwie w kursie HDS i zdaniu egzaminu państwowego. Warto dodać, że firmy specjalizujące się w wynajmie tego typu sprzętu zazwyczaj pożyczają go wraz z kierowcą/operatorem, dzięki czemu klient nie musi posiadać stosowanych uprawnień, aby korzystać z możliwości, jakie daje hydrauliczny dźwig samochodowy.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS

1/5 - (1 vote)

Related posts

Namiot garażowy – całoroczna ochrona dla Twojego samochodu

Monitoring floty przewozów pasażerskich – kontrola opóźnień i wygoda dla pasażerów

Honda HR-V czy Nissan Qashqai – który model wybrać?