• Główna
  • Zdrowie
  • USG układu moczowego kobiet i mężczyzn – co obrazuje i kiedy wskazane jest jego przeprowadzenie?

USG układu moczowego kobiet i mężczyzn – co obrazuje i kiedy wskazane jest jego przeprowadzenie?

Choroby nerek i dróg moczowych to częsty powód wizyty pacjentów w gabinecie lekarskim. Specjaliści diagnozują zarówno proste do wyleczenia infekcje dolnego odcinka dróg moczowych oraz ciężkie choroby nowotworowe nerki, które nieraz wymagają usunięcia narządu. Aby móc szybko wykryć przyczynę problemów i uniknąć zaostrzenia objawów chorobowych niezbędna jest trafnie postawiona diagnoza. Jest to możliwe wyłącznie za sprawą odpowiednich badań diagnostycznych.

Proces diagnostyczny schorzeń układu moczowego

Ogromne znaczenie dla przebiegu procesu diagnostyczno-leczniczego ma rozmowa z pacjentem, badania fizykalne, badania krwi oraz moczu. W celu zdiagnozowania chorób układu moczowego wykorzystuje się również różne typy badań obrazowych. Lekarze zalecają uretrografię, cystografię, tomografię komputerową, przeglądowy radiogram jamy brzusznej, czyli RTG brzucha. Niemniej jednak, przy podejrzeniu schorzeń nerek, moczowodów , pęcherza moczowego oraz gruczołu krokowego u mężczyzn badaniem pierwszego rzutu jest ultrasonografia. Wynika to z:

  • dostępności aparatury wykonującej USG jamy brzusznej,
  • niskiej ceny badania,
  • braku przeciwwskazań (badanie to wykonuje się także w przypadku kobiet w ciąży),
  • dokładności.

Możliwości, jakie daje ultrasonografia w diagnostyce chorób układu moczowego

Badanie ultrasonograficzne, które jest całkowicie nieinwazyjnym sposobem diagnostyki układu moczowego, wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Docierają one do wnętrza ciała, odbijają się od badanego narządu i jego otoczenia i pomagają tym samym opracować mapę wnętrza ciała pacjenta. Powstały dzięki falom dźwiękowym obraz pojawia się na ekranie urządzenia, dzięki czemu jest prosty do odczytania już w momencie przeprowadzania badania.

Badania USG układu moczowego pomaga ocenić położenie, kształt i wielkość nerek. Pozwala ono również wykryć i ocenić charakter ewentualnych zmian w nerkach. Sprzęt do ultrasonografii stosowany w diagnostyce wszelakich schorzeń daje również możliwość oceny  budowy dróg – !!!!!fragment usunięty- moczowych, ich drożność. Sprawdza się również w wykrywaniu ewentualnych złogów i innych możliwych przyczyn utrudnionego przepływu moczu. Dodatkowo w przypadku mężczyzn oceniany jest gruczoł krokowy (tzw. prostata).

Wskazania do przeprowadzenia badania

Badanie to jest ważnym narzędziem pracy nefrologów i urologów zajmujących się diagnostyką chorób układu moczowego. USG wykonywane jest u pacjentów, u których podejrzewa się choroby wynikające z nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu elementów układu moczowego. Badanie ultrasonograficzne zaleca się, gdy pacjent cierpi na przewlekłe, silne bóle w okolicy lędźwiowej, bóle w trakcie oddawania moczu, nocne oddawanie moczu (nykturia). Najczęściej badanie to jest wykonywane przy podejrzeniu:

  • zastoju w nerkach,
  • pogubienia jego ścian w chorobach zapalnych,
  • powiększenia gruczołu krokowego,
  • kamicy nerkowej,
  • kamicy pęcherza moczowego,
  • chorób rozrostowych pęcherza moczowego,
  • uchyłków pęcherza moczowego.

Badanie ultrasonograficzne układu moczowego jest również niezbędne w ocenie wrodzonych wad pęcherza oraz u chorych, w przypadku których palpacyjnie wykryto guzki w okolicy   -usunięty fragment !!!! oraz będących po przeszczepie nerki. USG wykonywane jest też w celu oceny funkcjonowania pęcherza i nerek po przebytych chorobach i zabiegach (np. po biopsji nerek, drenażu ropnia, torbieli).

Co warto wiedzieć przed poddaniem USG układu moczowego?

USG układu moczowego wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Zaleca się, aby godzinę przed zaplanowanym badaniem pacjent wypił około dwa litry wody niegazowanej. Ważne jest żeby pęcherz moczowy był dobrze wypełniony (pacjent powinien odczuwać parcie). Gwarantuje to bardzo dobrą widoczność pęcherza w trakcie USG, dzięki temu nie będzie konieczności powtarzania badania w razie jakichkolwiek wątpliwości. Ponadto przed badaniem pacjent nie powinien żuć gumy oraz palić papierosów.

W dniu badania należy być na czczo. Osobom, które miewają wzdęcia zaleca się w dniu poprzedzającym USG zrezygnować z jedzenia potraw ciężkostrawnych i surowych. Dodatkowo dzień przed i w dniu badania przy wzdęciach wskazane jest zastosowanie leków typu Espumisan.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl

1/5 - (1 vote)

Related posts

Ochrona głowy pracowników

Łysienie – jak je zatrzymać?

Zasada bliskości podczas utylizowania odpadów medycznych