Wydajność pracy i nauki a oświetlenie

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie oświetlenie miejsca pracy i nauki wpływa pozytywnie na jej wydajność oraz ogólny stan zdrowia pracownika, ucznia lub studenta. Jednak nie zawsze istnieje możliwość zastosowania wyłącznie naturalnych źródeł światła do właściwego oświetlenia stanowiska pracy (np. w halach produkcyjnych, w zamkniętych zakładach pracy czy podczas pracy i nauki odbywającej się po zmierzchu).

Jak powinno być oświetlone miejsce pracy?

Warto podkreślić, że odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy gwarantuje większy komfort realizowanych czynności oraz wyraźnie podwyższa bezpieczeństwo wykonywanych zadań. Natężenie światła powinno być przede wszystkim dobrane do rodzaju wykonywanej czynności, a płaszczyzna robocza musi zostać równomiernie oświetlona. Ponadto nie powinien występować żaden czynnik uniemożliwiający prawidłowe widzenie (np. brak okularów, strumień światła skierowany bezpośrednio na twarz).

Jakie rodzaje oświetlenia technicznego wyróżniamy?

Można wyróżnić dwa podstawowe typy oświetlenia do nauki i pracy. Jednym z nich jest oczywiście oświetlenie ogólne, które ma za zadanie równomiernie oświetlać całe pomieszczenie. Natomiast oświetlenie miejscowe skutecznie doświetla konkretny obszar. Efektywna nauka będzie możliwa, tylko gdy zastosujemy oświetlenie złożone, będące kompilacją oświetlenia głównego i dodatkowego.

Jak prawidłowo dobrać oświetlenie do pracy lub nauki?

Do oświetlenia ogólnego zaliczamy przede wszystkim różnego typu lampy wiszące. Lampy wiszące, w zależności od układu pomieszczenia oraz jego wielkości i przeznaczenia, mogą być umieszczone pojedynczo w centralnym punkcie sufitu (np. w małych pokojach dziecięcych) lub jako ciąg kilku źródeł światła. Lampy wiszące są powszechnie wykorzystywane przede wszystkim w obiektach mieszkalnych. Poszczególne rozwiązania różnią się materiałem wykonania, kolorystyką czy kształtem, dlatego sprawdzą się niezależnie od dominującego we wnętrzu stylu aranżacyjnego. W obiektach mieszkalnych o niskich sufitach bardzo popularny jest plafon sufitowy, który odgrywa identyczną rolę co lampa wisząca.

W domowym biurze lub pokoju dziecięcym, w którym znajdują się miejsca do pracy lub nauki, konieczne będą też dodatkowe moduły oświetleniowe, które doświetlą przestrzeń roboczą. Taką funkcję spełnia przykładowo lampka z klipsem. Można ją bowiem przytwierdzić bezpośrednio do blatu biurka lub stołu, nocnej szafki, ramy łóżka czy regału z książkami. Podobną rolę odgrywają tzw. lampy stołowe wyposażone w designerskie klosze, które równomiernie rozpraszają światło.

Natomiast w chłodniach, magazynach czy na halach produkcyjnych instalowane są specjalne oprawy przemysłowe. Dostępne są one w wielu wariantach mocy, strumienia świetlnego, temperatury barwowej, kąta świecenia i zastosowanej elektroniki. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie modułów hermetycznych o różnym stopniu szczelności (IP) i odporności na czynniki zewnętrzne, takie jak duże amplitudy temperatur, wysoka wilgotność czy zapylenie.

Prawidłowo oświetlona przestrzeń do pracy lub nauki jest niezbędna w celu zwiększenia efektywności naszych działań. W dobrze oświetlonym wnętrzu nie będą bowiem konieczne tak częste przerwy warunkowane ogólnym zmęczeniem organizmu czy podrażnieniem i wysuszeniem oczu. Odpowiednio oświetlona przestrzeń oczywiście poprawi nie tylko komfort pracy, ale zwiększy również jej bezpieczeństwo.

Rate this post

Related posts

Kołdra puchowa – idealna na lato

Solarne lampy ogrodowe: hit czy kit?

Jak usunąć osady z rdzy?