3 najczęstsze przyczyny zalania mieszkania

Chwila nieuwagi, spuszczenie z oczu wanny podczas napełniania wodą czy pęknięty wężyk od pralki mogą spowodować, że mieszkanie ulegnie zalaniu, a my narazimy się nie tylko na zniszczenie swoich ruchomości, ale również na wydatki związane z pokryciem strat sąsiada z piętra niżej. Jakie są 3 najczęstsze czynniki, przez które grozi nam zalanie mieszkania, jak się przed nimi ustrzec i co zrobić, gdy na profilaktykę jest już za późno?

Dlaczego mieszkanie ulega zalaniu i jak się przed tym chronić?

Przyczyn zalania mieszkania może być wiele, oto najczęstsze:

  1. Pęknięty wężyk od pralki

Niestety jak każda instalacja, i ta związana z pralką może z czasem zawieść. Sytuacja ta najbardziej niebezpieczna staje się w momencie, w którym na czas prania opuszczamy mieszkanie. Z racji tego, że pranie trwa często nawet kilka godzin, trudno jest nadzorować cały ten proces. Dlatego aby zminimalizować ryzyko rozszczelnienia układu, warto jest co jakiś czas przeprowadzić inspekcję, kontrolując stan węża doprowadzającego wodę do urządzenia. Najlepiej regularnie nadzorować pralkę na początku jej pracy, co pozwoli na ocenę czy z okolic obudowy nie wydostaje się woda.

  1. Napełnianie wanny i zatkany zlew

Jeszcze częstsze od naruszonego węża w pralce są przypadki wylewającej się wody z wanny czy z kranu. Bywa, że aby nie tracić czasu, w czasie, w którym wanna się wypełnia wychodzimy z łazienki i nie kontrolujemy lejącej się wody. Ta sama zasada dotyczy zlewu, który jest przez niektórych napełniany celem ręcznego mycia naczyń.

  1. Rozszczelnienie rur

W przypadku starszych instalacji częstym problemem są rozszczelniające się rury. Woda może wtedy wylewać się z nich przez długi czas, nie dając objawów, prowadząc następnie do przedostawania się przez szczeliny oraz zalania ścian, na których przy braku odpowiedniej reakcji będzie się gromadzić pleśń i grzyb.

Co robić, gdy dojdzie już do zalania mieszkania?

Profesjonalne osuszanie mieszkań

W sytuacji, gdy mieszkanie ulega zalaniu, domowe sposoby pozwolą jedynie na usunięcie powierzchownej wilgoci. Ta, gromadząc się w głębszych warstwach ścian, podłogi oraz mebli, nieuchronnie prowadzi do ich degradacji. Przy braku interwencji ponosimy często bardzo duże straty materialne i konieczność przeprowadzenia remontu. Fachowe osuszanie po zalaniu polega na wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń – nagrzewnic, które są w stanie podnieść temperaturę pomieszczenia aż do kilkudziesięciu stopni. Zabiegi przeprowadzone przez zespół fachowców gwarantują, że wilgoć zostanie usunięta całkowicie ze znajdujących się w mieszkaniu ścian czy podłóg, a to zapewni ich spokojną eksploatację przez kolejne lata.

Zalanie mieszkania może zdarzyć się każdemu. Nie zawsze jest ono zależne od naszej ostrożności. Czasami winne są stare systemy rur przebiegające pod podłogą czy za ścianą. Niezależnie jednak od przyczyny, skutki zalania mogą być ogromnym obciążeniem finansowym w perspektywie miesięcy. Dlatego warto nie tylko prowadzić działania prewencyjne, ale w razie zalania postawić na profesjonalne osuszanie mieszkań tak, by uniknąć kolejnych problemów – niszczejących mebli, podłóg i ścian.

Rate this post

Related posts

Na ten sezon koniecznie zaopatrz się w modułowy pomost pływający

Profesjonalne czyszczenie ręcznie tkanych dywanów

Najczęstsze problemy związane z budową domu