Brama automatyczna czy otwierana manualnie? – porównanie rozwiązań

Wybór odpowiedniej bramy wcale nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Zazwyczaj poszukujemy bowiem rozwiązań, które zapewnią nam bezpieczeństwo, będą pasować do ogrodzenia i elewacji domu, nie obciążą niepotrzebnie naszego portfela, a jednocześnie nie przysporzą nam wielu trudności w codziennej eksploatacji. Co będzie zatem lepszą opcją – brama automatyczna czy otwierana manualnie?

Brama z napędem

Brama z napędem to już standard współczesnego budownictwa. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest wysoki komfort użytkowania, gdyż można ją otwierać i zamykać bez konieczności wysiadania z samochodu. Sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy posesja znajduje się przy bardzo ruchliwej ulicy, która może generować pewne niebezpieczeństwo dla kierowcy czy pasażerów. Systemy otwierające bramę automatyczną mają na tyle duży zasięg, że mogą zostać aktywowane nawet z odległości kilkudziesięciu metrów. Jednakże wysokie koszty związane z zakupem i montażem bramy z napędem często odstraszają potencjalnych nabywców. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że w przypadku przerw w dostawie prądu, konieczne będzie ręczne otwarcie bramy.

Napęd może być stosowany zarówno w bramach dwuskrzydłowych, jak i przesuwnych, dlatego bez większego problemu można dopasować rodzaj bramy do kształtu i wymiarów posesji. Brama dwuskrzydłowa sprawdzi się na działkach głębokich, umożliwiających swobodne otwieranie się skrzydeł. Szerokość posesji w tym przypadku nie ma większego znaczenia. Przy bramach tego typu stosuje się zarówno siłowniki hydrauliczne, jak i elektryczne. Warto zwrócić uwagę na to, czy brama została wyposażona w dodatkowe wzmocnienia. Pamiętajmy bowiem, że siłowniki będą musiały zmierzyć się z różnymi warunkami pogodowymi. Koszt instalacji automatyki stosowanej w bramach dwuskrzydłowych jest zazwyczaj wyższy niż w przypadku bramy przesuwnej. Jeśli chodzi o bramy przesuwne, to sprawdzają się one zwłaszcza w przypadku płytkich, a jednocześnie szerokich działek. Brama przesuwna z napędem wyposażona jest w skrzydło, które porusza się po rolkach zamocowanych na słupku prowadzącym. Skrzydło bramy umieszczone jest zwykle ok. 5-9 cm nad ziemią. Takie rozwiązanie ułatwia utrzymanie modułu w czystości i wydłuża ogólny okres jego eksploatacji, gdyż ogranicza przedostawanie się liści, piachu czy błota bezpośrednio do mechanizmów sterujących.

Brama manualna

Brama manualna jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Przykładowo, jeżeli w najbliższym czasie planowane są prace budowlane związane z wymianą ogrodzenia, będzie to dobry sposób na tymczasowe, ale funkcjonalne zabezpieczenie posesji. Moduły tego typu charakteryzują się także zdecydowanie lżejszą konstrukcją niż modele automatyczne. Prostota ich wykonania ułatwia ponadto szybki montaż i demontaż bramy zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba. Warto zwrócić uwagę na to, że w przypadku trudnych warunków atmosferycznych, takich jak silny wiatr, otwieranie bramy manualnej może być nieco utrudnione. Jeśli brama będzie wykorzystywana sporadycznie, prawdopodobnie nie warto jednak inwestować w elektronikę.

Wybór rodzaju bramy uzależniony jest przede wszystkim od naszych potrzeb oraz właściwości działki (np. wymiary, ukształtowanie terenu, rodzaj zabudowań). Napęd do bramy dwuskrzydłowej lub przesuwnej zagwarantuje podwyższony komfort użytkowania bramy, dlatego sprawdzi się przede wszystkim w blokach mieszkalnych, galeriach handlowych czy lokalach biurowych. Jeżeli natomiast brama będzie otwierana stosunkowo rzadko, moduł manualny prawdopodobnie okaże się wystarczający.

Rate this post

Related posts

Jak stworzyć dom marzeń?

Zbiorniki nowe i używane – który sprawdzi się lepiej?

3 najczęstsze przyczyny zalania mieszkania