• Główna
  • Technologie
  • Cieplarka weterynaryjna – jakie są jej zastosowania i czym powinna się charakteryzować?

Cieplarka weterynaryjna – jakie są jej zastosowania i czym powinna się charakteryzować?

W weterynarii nierzadko do postawienia odpowiedniej diagnozy niezbędne jest wykonanie badań laboratoryjnych, a aby ich wynik był jak najbardziej wiarygodny, stosuje się specjalistyczne urządzenia. Mają one zapobiegać wpływowi czynników zewnętrznych na rezultat wykonanego badania. Dlatego w każdym miejscu, gdzie wykonywane są pomiary związane z mikrobiologią, musi znaleźć się cieplarka laboratoryjna.

Co to jest cieplarka laboratoryjna?

Cieplarka laboratoryjna to niewielkie urządzenie przypominające małą lodówkę, która odpowiada za proces inkubacji (dlatego nazywa się ją również inkubatorem). Zapewnia umieszczonym w niej próbkom niezmienne warunki potrzebne do uzyskania jednoznacznego i powtarzalnego wyniku badania. Dzięki możliwości regulacji temperatury można dostosować odpowiednią wartość do przechowywanych próbek. Komora cieplarki mikrobiologicznej zbudowana jest z blachy nierdzewnej, jest także podwójnie oszklona, co zabezpiecza surowce przed wpływom z zewnątrz. Na półkach umieszczonych w komorze składa się pobrany materiach biologiczny, który zamyka się pojedynczymi lub podwójnymi drzwiami. Do najważniejszych elementów tego urządzenia należy termostat, który przez cały czas monitoruje wartości temperatur i alarmuje o ich zmianach.

Jakie są rodzaje cieplarek laboratoryjnych?

Cieplarki laboratoryjne można podzielić na dwa główne rodzaje: z naturalnym oraz z wymuszonym obiegiem powietrza. Te pierwsze to bardziej podstawowy model, który wykorzystuje właściwości fizyczne, które powodują, że ciepłe masy unoszą się, więc w górnej części jest wyższa temperatura. Tego typu urządzenia sprawdzają się do długotrwałego przechowywania próbek, kiedy nie są zbyt często otwierane. Lepszą, ale niestety równocześnie droższą, opcją będzie cieplarka z wymuszonym obiegiem powietrza, który zapewnia utrzymanie jednolitej temperatury i wilgotności w całej komorze. Dzieje się tak dzięki umieszczeniu wewnątrz wentylatora, który równomiernie rozprowadza ciepło. Warto ją wybrać, gdy zamierza się w niej przechowywać dużą liczbę próbek i regularnie otwierać drzwiczki.

Do czego służy cieplarka mikrobiologiczna w weterynarii?

Cieplarka jest niezbędna w gabinecie weterynaryjnym tak samo jak w laboratorium medycznym, gdyż także służy do przeprowadzania badań mikrobiologicznych zwierząt. Po pobraniu określonej próbki z materiałem biologicznym trzeba ją umieścić w przestrzeni o stałych wartościach temperatury i wilgotności. Tylko takie warunki pozwalają na uzyskanie wiarygodnych wyników, które będą mieć wpływ na decyzję o podjęcie leczenia, a więc równocześnie na zdrowie zwierząt. Poprawnie postawiona diagnoza może uratować życie pupila.

Jaka cieplarka sprawdzi się w gabinecie weterynaryjnym?

Przy wyborze odpowiedniej cieplarki weterynaryjnej należy się zastanowić, w jaki sposób będzie użytkowana. Przy sporadycznym wykonywaniu badań biologicznych wystarczy ta z naturalnym obiegiem powietrza, natomiast przy dużych ilościach pobieranych materiałów i częstym otwieraniu drzwiczek komory, niezbędny może się okazać zakup droższej z wymuszonym obiegiem. Modele posiadające dodatkowe szklane drzwi umożliwią wnikliwą obserwację znajdującego się wewnątrz materiału bez konieczności narażania go na wpływ czynników zewnętrznych. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o kupnie sprawdzić, czy sprzęt oferowany przez różnych producentów jest wysokiej jakości i spełni wszelkie wymagania.

Rate this post

Related posts

Jakie wymagania stawia się programistom JAVA?

Sprężone powietrze najwyższej jakości dzięki sprężarkom BOGE

Wynajem samochodów: co warto o tym wiedzieć?