Co kupić, nowy czy używany zbiornik na gaz propan?

Inwestycja dotycząca zakupu i wdrożenia instalacji na gaz propan wiąże się z wieloma decyzjami. W większości w nich mogą nam pomóc rady specjalistów oraz opinie osób, które mają podobne doświadczenia. Tak też może być w przypadku wyboru pomiędzy nowym a używanym zbiornikiem na gaz propan. Zasięgnijmy rad i opinii, zapoznajmy się ze wszystkimi za i przeciw, a następnie podejmijmy świadomą i przemyślaną decyzję o zakupie najlepszego zbiornika na gaz. Chcąc ułatwić ten wybór, postaramy się przybliżyć najważniejsze wady i zalety każdego z tych zbiorników.

Czym jest zbiornik na gaz propan

Zbiornik na gaz propan jest butlą, w której przechowywany jest zapas gazu propan. Gaz umieszczony w zbiorniku służy do zasilania naszej domowej instalacji gazowej. Nie jest on podłączony pod żadną zewnętrzną sieć. Uzupełnianie zapasu gazu lub innymi słowy tankowanie zbiornika, odbywa się poprzez specjalny samochód cysternę. W momencie, kiedy wymagane jest uzupełnienie zapasu gazu, wystarczy zadzwonić do swojego dostawcy a on zjawi się na naszej posesji w umówionym dniu, celem zatankowania zbiornika.

Zbiornik taki musi być umieszczony na tej samej posesji co budynek, który jest zaopatrywany w gaz propan. Jego lokalizacja jest określona w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozporządzenie to określa dokładne minimalne odległości, jakie muszą być zachowane pomiędzy zbiornikiem a budynkami mieszkalnymi, gospodarczymi, granicą działki, studzienką kanalizacyjną oraz linią wysokiego napięcia. Poza tymi obostrzeniami, zlokalizowanie zbiornika jest niemal dowolne. Należy jedynie pamiętać, aby dostęp do zbiornika nie był utrudniony, gdyż w przeciwnym razie może być problem z jego tankowaniem.

Używany zbiornik na gaz propan

Używany zbiornik na gaz to dobre rozwiązanie dla osób, które na inwestycję w instalację gazową mają przeznaczoną określoną kwotę pieniędzy. Zakup używanego zbiornika na gaz daje możliwość poczynienia pewnych oszczędności.

Kupując używany zbiornik na gaz propan należy pamiętać, aby sięgać wyłącznie po sprzęt z pewnego źródła. Najlepszym wyjściem jest zaopatrzenie się w taki zbiornik w firmie, która pośredniczy pomiędzy właścicielami zbiorników, którzy chcą je sprzedać a potencjalnymi kupcami. Po co nam pośrednik? To proste. Dzięki zwróceniu się do specjalistów w tym zakresie możemy mieć pewność, że zbiornik zostanie odpowiednio zdemontowany na posesji sprzedawcy i przewieziony z niej. Następnie zbiornik zostaje dokładnie sprawdzony przed sprzedażą pod kątem jego szczelności. Dopiero kiedy przejdzie te testy, zostaje dowieziony na posesję kupca – również specjalnie do tego celu przystosowanym samochodem, gwarantującym nieuszkodzenie zbiornika na gaz. Dzięki zastosowaniu tych wszystkich środków ostrożności, mimo zakupu używanego sprzętu, możemy mieć pewność co do jego jakości. Zbiorniki używane dostępne są w wersji podziemnej i naziemnej oraz w różnych wariantach pojemności. Należy jednak pamiętać, że dostępność konkretnego typu zbiornika zależy od jego dostępności na rynku wtórnym i sprzedawca nie może zagwarantować jego dostępności w określonym terminie.

Nowe zbiorniki na gaz propan

Nowe zbiorniki na gaz propan to rozwiązanie pewne i stabilne na długie lata, jednak droższe niż opcja zakupu używanego zbiornika na gaz. Podobnie jak zbiorniki używane, tak i nowe zostają każdorazowo dokładnie sprawdzane przed sprzedażą. Ponadto na nowe zbiorniki na propan udzielane jest aż 10 lat gwarancji, dzięki czemu wszelkie uszkodzenia czy nieszczelności zostają usunięte możliwie jak najszybciej, w ramach tej gwarancji.

Nowe zbiorniki na gaz obecnie są znacznie częściej wybierane, niż zbiorniki używane a i projektanci w pierwszej kolejności zachęcają do zakupu nowego sprzętu. Wiąże się to z jego trwałością i długowiecznością. Dlatego jeśli tylko warunki finansowe na to pozwalają, to warto zainwestować w nowy zbiornik na gaz propan.

Źródło: Lpgdirect.pl

Related posts

Jak urządzić nowoczesną łazienkę?

Tajemnice projektantów wnętrz – czyli przepis na piękne mieszkanie.

Płytki kamienne do wnętrz – jaki rodzaj kamienia wybrać?