Co składa się na system szalunków stropowych?

Ustabilizowanie konstrukcji dachu wymaga najczęściej wykorzystania nowoczesnego systemu szalunków stropowych. Co wchodzi w skład systemu szalunków stropowych i czy wynajem elementów się opłaca?

Podpora, czyli konieczność wytrzymywania dużych obciążeń

Jeden z najważniejszych elementów w szalunkach stropowych to podpory cynkowe odpowiedzialne za podtrzymywanie betonu przez dłuższy czas. Od podpory zależy najczęściej jakość całego deskowania, ale oczywiście nie można zapominać o dopasowaniu całego systemu do konstrukcji dachu. To geometria dachu uzależnia wypożyczenie szalunków stalowych.

Zabezpieczenie systemu i perspektywa ponownego wykorzystania

Dobry pomysł to inwestycja w dźwigary z amortyzatorami, czy technologiami umożliwiającymi ochronę inwestycji budowlanej przed wilgocią. Nowoczesne powłoki paneli wchodzących w skład szalunków można ponownie wykorzystać, więc jednorazowa inwestycja sprawdza się przy wielu projektach budowlanych. Wynajem szalunków stalowych wiąże się nieodłącznie z oceną nośności. System tak naprawdę jest bez znaczenia, jeżeli nie wytrzyma wymaganych obciążeń. Większość profesjonalnych wypożyczalni szalunków wprowadza do oferty systemy, które nie wymagają zastosowania skomplikowanych narzędzi do montażu. Im większa lekkość elementów, tym z reguły lepiej dla opłacalności, przyśpieszenia robót. Warto celować w takie możliwości.

Szybki montaż nawet przez jednego pracownika

A zatem dźwigary, sklejka oraz podpory to podstawowe elementy szalunków stropowych. Każdą pozycję należy ocenić oddzielnie pod kątem jakości, nośności, łatwości montażu, rozmiarów. Niektórzy podwykonawcy powinni przemyśleć oznaczenie szalunków w celu lepszej organizacji montażu i późniejszego demontażu. Niektóre technologie ustawiania szalunków wymagają tylko jednej osoby do obsługi, a nie całego zespołu, a to kolejna szansa na ograniczenie kosztów.

Podsumowanie

Szalunki stropowe złożone z podpory ocynkowanej, elementów stalowych to uniwersalny pomysł pod większość inwestycji budowlanych. Wypożyczalnie szalunków stropowych dopasowują się chętnie do nietypowych projektów dachów, a to zwiększa przewagę konkurencyjną wielu podwykonawców.

Related posts

Elementy złączne przy budowie domu – które wykorzystuje się najczęściej?

Geomarketing wsparciem przestrzennym biznesu

Rodzaje schodów do domu – schody wewnętrzne