Czym charakteryzuje się pościel bambusowa?

Tkanina bambusowa służy do wyrobu wielu produktów takich jak ręczniki, pościele, prześcieradła, kocyki, także te dla dzieci. Pościele bambusowe cieszą się uznaniem ze względu na swoje właściwości. Czym charakteryzuje się pościel bambusowa?

Skąd pochodzi bambus?

Tkaniny bambusowe swoją popularność zawdzięczają niezwykłym właściwościom, ale także łatwej uprawie bambusa. Rośnie on w bardzo szybkim tempie, nawet do 1 m na dobę. Przeznaczenie tej rośliny na wytwarzanie tkaniny zostało odkryte stosunkowo niedawno przez Chińczyków, gdyż to właśnie z Azji pochodzi bambus, a uprawiany jest głównie w Chinach, Indiach, a także w Argentynie, Chile, Stanach Zjednoczonych i w Afryce. Potentatem przędzy bambusowej są Chiny. Bambus jest rośliną o właściwościach antybakteryjnych, dlatego można go hodować bez używania nawozów mineralnych (sztucznych) oraz środków ochrony roślin.

Pościel bambusowa właściwości

Właściwości pościeli bambusowych sprawiają, że jest ona idealna nawet dla tak wymagających użytkowników, jak alergicy, astmatycy oraz dzieci, już od pierwszych dni życia.

Właściwości termoregulacyjne

Niezwykłe walory użytkowe i funkcjonalne tkaniny bambusowej sprawiają, że jest ona wykorzystywana do produkcji pościeli. Pościel bambusowa charakteryzuje się doskonałą wręcz pochłanialnością nadmiaru wilgoci. Dzięki mikroporom w tkaninie pościel bambusowa absorbuje wilgoć trzy razy skuteczniej od pościeli bawełnianej. Włókna bambusowe pozwalają skórze oddychać, bardzo dobrze przepuszczają powietrze. Pościele bambusowe słyną ze swoich właściwości termoregulacyjnych. W sezonie letnim włókno bambusowe utrzymuje temperaturę około 2-3 stopnie niższą od panującej w sypialni. Z kolei w sezonie zimowym materiał nie daje wrażenia chłodu, skutecznie zapewniając ciepło.

Właściwości antybakteryjne

Pościele bambusowe posiadają naturalne właściwości bakteriobójcze, gdyż włókno bambusowe jest w stanie wyeliminować nawet ponad 70% bakterii ze swojej powierzchni. Takich właściwości pościel nie traci nawet po 50 praniach. Eliminowanie mikroorganizmów z powierzchni materiału pozwala na brak możliwości powstawania nieprzyjemnych zapachów. Pościel bambusowa nie gromadzi roztoczy, jest antystatyczna. Te cechy sprawiają, że pościel bambusowa idealnie nadaje się dla osób z alergią i astmą. Wykonana w 100% z włókna naturalnego, zwłaszcza te z Certyfikatem Oeko-Tex Standard, doskonale nadają się dla dzieci i są dla nich w pełni bezpieczne.

Trwałość

Pościel bambusowa jest wyjątkowo trwała. Nawet po wielu praniach nie traci swoich właściwości. Nie przeciera się i nie rozciąga. Zachowuje swoją formę sprzed użytkowania. Pościel bambusowa nie wymaga prania w wysokich temperaturach, aby pozbyć się roztoczy, gdyż ich nie gromadzi. Pranie w standardowej temperaturze 40 st. C pozwala na wystarczające odświeżenie i utrzymanie pościeli w czystości z wszelkimi właściwościami higienicznymi. Do prania nie zaleca się stosowania środków zmiękczających oraz płynów do płukania, gdyż ich działanie może zatkać mikropory tkaniny bambusowej, przez co pościel bambusowa zmniejszy właściwości absorbowania wilgoci w czasie użytkowania. Nie ma potrzeby stosowania środków zmiękczających, gdyż przędza bambusowa zapewnia maksymalną miękkość pościeli.

Komfort snu i delikatność

Materiał w pościeli bambusowej jest bardzo miły w dotyku, choć zwykle bambus kojarzy się, słusznie zresztą, z rośliną o twardej strukturze. Tkanina zaskakuje jednak delikatnością i miękkością. W odczuciach wielu użytkowników jest delikatniejsza od najdelikatniejszej bawełny, dlatego też pościele bambusowe są tak chętnie stosowane dla dzieci, bez obaw o podrażnienia skóry.

Inspirowane: Madley.pl – kołdra bambusowa 200×220

Related posts

Aranżacja przydomowego ogrodu. Na co zwrócić uwagę?

Luźne jeansy – znak rozpoznawczy skejterów

Czym jest i jak działa trymer do roślin?