Dlaczego warto zainwestować w skuter inwalidzki?

Problemy z poruszaniem wymagają zastosowania dopasowanych do osoby chorej środków transportu. Coraz popularniejsze rozwiązanie do szybkiego przemieszczania się to elektryczne skutery inwalidzkie. Dlaczego akurat skuter, a nie wózek inwalidzki?

Charakterystyka pojazdu i ocena użyteczności na drodze

Skuter inwalidzki elektryczny to pojazd czterokołowy, ładowany, powiązany z pojemnym koszykiem na zakupy, lusterkiem do monitorowania ruchu oraz z podstawą na nogi i wygodnym fotelem przestawianym w każdym kierunku. Cenowo skuter wypada nieco lepiej od wózka terenowego, a osiąga prędkość do 12 km/h i wyróżnia się maksymalnym udźwigiem do 135 kg. To umożliwia transport nie tylko osoby z niepełnosprawnością, ale również dodatkowego, nieco cięższego bagażu, bez straty mobilności. W lepszych modelach elektrycznych skuterów inwalidzkich występują kółka z systemem przeciw-wywrotnym zwiększające bezpieczeństwo na bezdrożach, czy przy nagłej zmianie warunków atmosferycznych. Do skutera można wsiąść bezpośrednio z wózka inwalidzkiego, dzięki bocznemu ustawieniu fotela. Komfort użytkowania pojazdu uzależnia pojemna bateria, prędkość, konfiguracja siedziska i panel sterowania. To najważniejsze elementy do przeanalizowania przed inwestycją.

Ocena celu podróży i trasy przed zakupem skutera

Wszystkie etykiety elektrycznych skuterów inwalidzkich wskazują na warunki optymalne, ale warto uwzględnić też typowe problemy na drodze lub wyznaczyć jednolitą trasę i ocenić bezpośrednio możliwości sprzętu. W tym celu wystarczy krótkoterminowy wynajem. W niektórych modelach siedzisko przesuwa się w dowolnym kierunku i zwiększa mobilność kierowcy w krytycznych sytuacjach. Zasięg skutera waha się najczęściej pomiędzy 35-50 km w zależności od pojemności akumulatora. 50 km przy akumulatorze 75 Ah (wartości uśrednione). Obowiązkowe wyposażenie to hamulec elektromagnetyczny o krótkim czasie reakcji, a także dotykowy panel sterowania odporny na wodę. Użytkowanie skutera inwalidzkiego elektrycznego wymaga zachowania standardowych norm występujących w ruchu drogowym. Ważny dodatek to większe koła terenowe z obowiązkową amortyzacją. Mniejsze koła to rozwiązanie wyłącznie na drogi asfaltowe.

Minimum formalności, maksymalna użyteczność z dofinansowaniem

Chory może poruszać się skuterem inwalidzkim bez okazywania dodatkowych dokumentów. Pojazd to alternatywa dla wózka elektrycznego, dla komunikacji publicznej i drogiego transportu medycznego. Przy zakupie nowego pojazdu występuje szansa na dofinansowanie oraz zachowanie dogodnych warunków serwisowych przez długie lata.

Nie trzeba żadnych uprawnień do zwiększenia komfortu transportu

Użytkownik skutera inwalidzkiego elektrycznego nie musi wyrabiać żadnych uprawnień, ani zdobywać dodatkowej dokumentacji. Wystarczy najczęściej odpowiednie oznaczenie pojazdu na drodze, chociażby przez odblaski i wyraźne światła. Większość skuterów pokonuje krótkie trasy z domu do sklepu, lekarza, urzędu, więc taką wizytę można nawet uprzedzić w celu wyeliminowania problemów organizacyjnych.

Rate this post

Related posts

Stomatologia w narkozie – kiedy wykonuje się leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym?

Naturalne olejki do twarzy a rodzaj cery

Stawy skroniowo-żuchwowe – rehabilitacja i leczenie