Honda HR-V czy Nissan Qashqai – który model wybrać?

Japońskie samochody od lat cenione są za innowacyjność oraz niezawodność. Do najbardziej znanych japońskich koncernów samochodowych należy Honda oraz Nissan. Obie marki w swej ofercie mają wiele modeli cieszących się dużą popularnością wśród klientów. W segmencie aut SUV/crossover na uwagę zasługują takie modele jak Honda HR-V oraz Nissan Qashqai.

Stylistyka nadwozia i wnętrza

Produkcję modelu HR-V pierwszej generacji rozpoczęto w 1999 roku, natomiast Qashqai wytwarzany jest od 2006 roku. Obecnie w sprzedaży dostępne są auta drugiej generacji, które po raz pierwszy zaprezentowane zostały światu w 2013 roku, a po kilku latach produkcji poddane zostały face liftingowi. Model HR-V podobnie jak inne samochody Hondy wyróżnia dynamiczną linią nadwozia o sportowym charakterze. Wzrok przykuwa w szczególności chromowany panel przedni umieszczony pomiędzy reflektorami oraz duże, tylne lampy dobrze komponujące się z pokrywą bagażnika. Wyrazista i smukła sylwetka oraz ponadczasowy design sprawiają, że auto zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji. Nissan Qashqai również prezentuje się efektownie, jednak stylistyka nadwozia tego modelu jest zbliżona do stylistyki samochodów oferowanych przez inne popularne koncerny motoryzacyjne pochodzące z Azji. Wnętrze obu samochodów jest przestronne, funkcjonalne, a do jego wykonania użyto trwałych materiałów wysokiej jakości. Jeśli chodzi o model HR-V, na uwagę zasługuje opracowany przez Hondę unikalny system składania tylnej kanapy Magic Seats pozwalający na aranżację wnętrza auta w dowolny sposób. Oba samochody charakteryzują się podobnymi wymiarami zewnętrznymi. Honda HR-V jest nieco wyższa od swojego konkurenta, ma także większą ładowność i przestrzeń bagażową.

Osiągi i zużycie paliwa

W trosce o środowisko naturalne Honda zrezygnowała z montowania w swych autach silników diesla. Dlatego też model HR-V napędzany jest wyłącznie silnikami benzynowymi o pojemności 1.5 l wyposażonymi w manualną lub automatyczną skrzynię biegów. Silniki podobnie jak nadwozie poddane zostały w ostatnim czasie modernizacji, która polegała na wprowadzeniu nowoczesnych technologii obniżających współczynnik tarcia pomiędzy tłokami a gładziami cylindrów. Dodatkowo prowadnice łańcucha rozrządu pokryto specjalną powłoką zmniejszającą tarcie. Dzięki tym działaniom jednostka napędowa zyskała większą sprawność i niezawodność. Qashqai jak na razie dostępny jest zarówno z silnikami benzynowymi, jak i wysokoprężnymi. Jednostki napędowe Nissana są nowoczesne i oszczędne. Według danych katalogowych średnie zużycie paliwa silnika benzynowego 1.3 DIG-T 140MT w cyklu mieszanym wynosi około 7,1 l/100 km. Dla porównania silnik Hondy według danych producenta spala 5,7 l/100 km paliwa w takim samym cyklu.

Bezpieczeństwo

Wszystkie modele Hondy i Nissana wyróżniają się wysokimi ocenami w testach zderzeniowych. Oznacza to, że oba koncerny przywiązują ogromną uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Poduszki powietrzne, pasy z napinaczami, kontrolowane strefy zgniotu, czy też elektroniczny system kontroli trakcji to tylko wybrane elementy wyposażenia zapewniające ochronę kierowcy i pasażerom. Zarówno Honda HR-V, jak i Nissan Qashqai uzyskały po pięć gwiazdek w testach przeprowadzonych przez niezależny instytut badawczy. Zdaniem ekspertów model Hondy nieco lepiej chroni pieszych uczestniczących w wypadku drogowym.

Podsumowanie

Honda HR-V i Nissan Qashqai to udane konstrukcje, które od wielu lat zyskują nowych nabywców. Wydaje się jednak, że model HR-V nieco lepiej prezentuje się na tle swego konkurenta. Jest to auto, które z pewnością wybiorą osoby ceniące sobie motoryzacyjną oryginalność i innowacyjność.

źródło: autowitolin.pl – salon Honda Warszawa

Related posts

Nowy Jedwabny Szlak – historyczna koncepcja – nowe możliwości

Szkolenie HDS – możliwość większego wynagrodzenia

Volkswagen wraca do gry na rynku samochodowym