Jak chronić swój słuch podczas koncertu?

Hałas jest jednym z tych czynników środowiskowych o działaniu szkodliwym, z którego nie zdajemy sobie sprawy. Zagrożenie hałasem dotyczy nie tylko osób pracujących w warunkach narażających na nadmierny hałas. Do źródeł hałasu, który może być niebezpieczny dla prawidłowego funkcjonowania narządu słuchu, zalicza się także głośna muzyka, zwłaszcza ta na koncertach. Trzeba zauważyć, że w takich warunkach na koncertach pracują także zawodowi muzycy. Jak chronić swój słuch podczas takich wydarzeń?

Jakie koncerty powodują największe zagrożenie dla narządu słuchu?

Badania pokazują, że najgłośniejszymi instrumentami na koncertach są instrumenty dęte, takie jak puzon, trąbka, flet i waltornia. Instrumenty te emitują dźwięk powyżej 100 dB. Drugą grupą instrumentów są instrumenty perkusyjne, które emitują dźwięk na poziomie 90-100 dB, ale mogą generować hałas nawet ponad 135 dB w poziomach szczytowych. Poziom hałasu mający negatywny wpływ na słuch zależy nie tylko od instrumentów, ale także od typu koncertu i wykonywanego repertuaru. Wśród koncertów muzyki klasycznej bardziej szkodliwe w skutkach są symfonie w wykonaniu orkiestr liczących wiele instrumentów dętych i perkusyjnych, a także granych z elementami fortissimo, czyli bardzo głośno. Najbardziej szkodliwa dla uszu jest koncertowa muzyka rozrywkowa w przypadku muzyki rockowej ze względu na to, że szczytowy poziom instrumentów perkusyjnych może przekraczać nawet 140 dB. Za zwiększenie poziomu dźwięku odpowiadają zestawy głośnikowe skierowane w stronę publiczności.

Koncerty – zagrożenia dla uszu

Według Światowej Organizacji Zdrowia przebywanie na koncercie, gdzie hałas utrzymuje się na poziomie 120 dB, przestaje być bezpieczne już po 28 sekundach.

Słuchanie zbyt głośnej muzyki prowadzi do zaburzenia działania mechanizmu chroniącego narząd słuchu przed urazami akustycznymi, refleksu akustycznego. To funkcja ochronna, jedna z funkcji ucha środkowego. W wyniku długotrwałego przebywania na głośnym koncercie może dojść do urazu akustycznego. Do najczęstszych jego objawów należą szumy uszne, ból uszu, utrata słyszalności wysokich tonów, ale także całego zakresu tonów.

Jak ochronić słuch podczas koncertu?

W takich sytuacjach jak koncerty, gdzie nadmierny hałas jest nieunikniony, należy korzystać z akcesoriów, które ochronią słuch, a także przestrzegać kilku zasad dla zminimalizowania efektów przebywania w szkodliwych dla słuchu warunkach.

Ochrona słuchu dla dorosłych

Standardowe wkładki chroniące przed nadmiernym hałasem charakteryzują się wartościami tłumienia dźwięku na poziomie 10-20 dB w zakresie częstotliwości 125- 500 Hz oraz 30-40 dB w paśmie 2-8 kHz. Tego rodzaju wkładki ze względu na nadmierne tłumienie oraz nierównomierność charakterystyki tłumienia nie są odpowiednie dla muzyków, ale spełniają dobrze swoją rolę dla publiczności. Muzycy powinni korzystać z wkładek przeciwhałasowych (określane w handlu głównie jako wkładki dla muzyków).

Warto korzystać z ochronników słuchu. Wbrew pozorom nie zniekształcają one ani nie odcinają od dźwięku, zatem nie zubożają doznań muzycznych. Na rynku dostępne są nowoczesne innowacyjne ochronniki, pozwalające odbierać muzykę bez zniekształceń, na poziomie hałasu ograniczonym do bezpiecznej wartości. Dostępne są także indywidualne ochronniki słuchu w formie zatyczek, które wykonuje się na podstawie odlewu ucha. Taki rodzaj ochronnika zapewnia odpowiednie dopasowanie rozmiaru oraz indywidualnie dobrany rodzaj filtra w zależności od natężenia dźwięku. Dużo mniejszą skuteczność ochrony posiadają stopery.

Ochrona słuchu dla dzieci

Istotna jest ochrona także najmłodszej części publiczności na koncercie. Dla dzieci przeznaczone są głównie przeciwhałasowe nauszniki ochronne w formie zewnętrznych słuchawek. Dzieci zabierane na koncert są istotnie narażone na poważne ubytki słuchu, natomiast rzeczywistość pokazuje, że rodzice często lekceważą szkodliwy wpływ hałasu na kształtujący się narząd słuchu.

Ze względu na poziom hałasu generowany przez różne instrumenty, szczególną uwagę trzeba zwrócić na umiejscowienie muzyków z instrumentami dętymi i perkusyjnymi. Najlepiej unikać miejsc bezpośrednio przy kolumnach głośnikowych.

Inspirowane: Strefasluchu.pl – aparaty słuchowe Warszawa ceny

1/5 - (1 vote)

Related posts

Stomatologia w narkozie – kiedy wykonuje się leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym?

Czy e-papierosy są bezpieczne dla naszego uzębienia?

Czy warto chodzić na regularne wizyty do ginekologa?