Jak przejąć kontrolę nad swoimi finansami?

Czy masz wrażenie, że Twoje pieniądze nagle znikają i nie wiesz na co je wydajesz? Ciągle brakuje Ci do wypłaty i musisz chwytać się chwilowych rozwiązań, by przetrwać do wpłaty? Już czas, by przejąć kontrolę nad swoimi finansami raz na zawsze! Oto kilka sposobów, by finanse nie były dla Ciebie zmorą.

Sprawdź jaki masz budżet

By cały czas mieć płynność finansową, musisz zarabiać więcej niż wydajesz. Sprawdź ile masz pieniędzy na miesiąc, a ile wydatków. Możliwe, że Twoje problemy finansowe wiążą się ze złym rozplanowaniem wydatków lub za dużymi wydatkami względem ilości pieniędzy jakie zarabiasz. Budżet domowy warto podzielić na: opłaty i niezbędne wydatki na przeżycie, w tym dojazdy do pracy oraz na dodatkowe wydatki, z których można zrezygnować. Warto mieć jest również tzw. zapas finansowy na niespodziewane wydatki, jak naprawy samochodu, czy wizytę u lekarza.

Dobrze sprawdza się prowadzenie metody słoikowej, która jest świetna także dla osób, które dużo płacą kartą i nie widzą ile pieniędzy tak naprawdę wydają. Do słoików wkładamy część pieniędzy niezbędą na opłaty i inne ważne wydatki oraz tworzymy specjalny słoik na tzw. zapas finansowy, który uratuje nas z opresji, w momencie niespodziewanego wydatku. Pozwoli Ci się trzymać ścisłego planu, a może nawet zyskać płynność finansową oraz poradzić sobie z długami. Po odzyskaniu płynności można pomyśleć również  o oszczędnościach na przyszłość.

Nigdy nie wydawaj więcej niż masz

Nowy telewizor, czy telefon bardzo nas kuszą, zwłaszcza, że można je wziąć na raty. Sklepy i sieci komórkowe jednak bardzo sprytnie w ratach za nowy telefon, czy sprzęt RTV ukrywają opłaty, które znacznie przekraczają wartość sprzętu. Raty za nowość elektroniczną są wyższe, niż cena jaką zapłacimy kupując ten sam sprzęt za oszczędności. Warto wstrzymać się z kupnem nowych rzeczy, zwłaszcza jeśli nas na nie nie stać. Pamiętajmy, że raty należy spłacać regualarnie, a w przypadku utraty dochodu możemy popaść w ogromne długi.

Mądrze planuj

Wszystkie wydatki planuj w czasie i nigdy nie pozbywaj się wszystkich oszczędności. Nie wiesz, kiedy dodatkowa gotówka Ci się przyda.

Related posts

Jak sprawdza się wiarygodność płatniczą?

3 sprawdzone przepisy na czekoladowe ciasteczka bezglutenowe

Resurfacing frakcyjny, czyli laserowe odmładzanie twarzy