Jak zabezpieczać powierzchnie przed graffiti? – poradnik

Miasta w Polsce stają się coraz bardziej popularne wśród turystów. Wiąże się to głównie z coraz większą dostępnością połączeń lotniczych, a także atrakcyjnymi cenami życia w naszym kraju. Wzmożony ruch turystyczny oznacza duże dochody dla lokalnych budżetów, dlatego też samorządy robią wszystko, aby zachęcić zagranicznych gości do przyjazdu. Zdecydowanie nie pomagają w tym budynki poniszczone przez ulicznych wandali. Odpadający tynk i pomazane ściany nie wyglądają zbyt estetycznie i negatywnie wpływają na opinię danego miejsca za granicą. Między innymi z tego względu, zarówno władze lokalne, jak i mieszkańcy, starają się zapobiegać aktom wandalizmu lub usuwać zabrudzenia na elewacjach budynków.

Ochrona przed graffiti

Graffiti, choć niekiedy całkiem estetyczne, może nie odpowiadać właścicielowi budynku, na którym namalowano je bez żadnego zezwolenia. Nie zawsze jednak da się zapobiec jego powstaniu, a cena usuwania graffiti niekiedy przerasta możliwości finansowe poszkodowanego. Istnieją jednak specjalistyczne środki, umożliwiające redukcję ryzyka poniesienia wysokich kosztów związanych z usuwaniem malunków. Zabezpieczenie przed graffiti, bo o nim mowa, to preparaty chemiczne, których używa się w celu późniejszego, bezproblemowego zmywania farb i sprejów. Stosowane są one przede wszystkim w miejscach szczególnie narażonych na zniszczenie, takich jak fronty budynków mieszkalnych w miastach i mury odgradzające dany teren. Specjalna powłoka antygraffiti sprawia, że zmycie nawet obszernych malunków w intensywnych kolorach nie stanowi problemu.

Działanie środków chroniących przed graffiti

Specjalne substancje, które wchodzą w skład środków zabezpieczających elewacje, pozwalają na bezpieczne stosowanie ich na każdej powierzchni, gdyż nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne i nie uszkadzają struktury budynku. Środek przeciwko graffiti pozwala jedynie na łatwe i szybkie usunięcie każdego rodzaju farby, która została na nim położona. Dzięki warstwie substancji zabezpieczającej można łatwo uniknąć wydawania pieniędzy na czyszczenie i ponowne malowanie budynku. Powłoka antygraffiti nie wpływa na zmatowienie powierzchni ani nie nadaje jej nadmiernego połysku. Jest także odporna na promieniowanie UV, niskie temperatury i uszkodzenia mechaniczne.

Płynna forma wspomnianego preparatu sprawia, że jest on stosunkowo prosty i szybki w aplikacji. Interesujący może być też fakt, że substancja, służąca do ochrony budynków przed szkodami wyrządzonymi przez wandali, tworzy na powierzchni cienką warstwę, niezauważalną dla ludzkiego oka. Zabezpieczenie przed graffiti staje się zatem dużo prostsze, jeśli zastosuje się odpowiednie preparaty.

Cena usunięcia skutków działalności wandali

Usuwanie graffiti cena waha się od kilku- do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od powierzchni i rodzaju elewacji. Środek przeciwko graffiti skutecznie redukuje te koszty, ponieważ do zmycia malunków wystarczy zaledwie odrobina acetonu. Co więcej, nie za każdym razem należy nakładać kolejną warstwę środka. Cechuje się on bowiem bardzo wysokim stopniem odporności na chemikalia, również te do zmywania trudnych zabrudzeń. Należy jednak pamiętać, że powłoka antygraffiti nie nadaje się do wszystkich rodzajów elewacji. Może się nie sprawdzić przykładowo na chropowatej powierzchni.

Środek zabezpieczający przed graffiti jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób posiadających nieruchomości w miastach. Jego aplikacja pozwala na zmniejszenie kosztów naprawy szkód  wyrządzonych przez ulicznych chuliganów. Warto podkreślić, że preparaty tego typu są nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne dla elewacji i środowiska naturalnego.

Źródło: Dlaalpinisty.pl – środki do mycia elewacji

Rate this post

Related posts

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze hydraulicznych nożyc gilotynowych?

Kiedy używać rur PE? – Przykłady

Czym jest i do czego służy rozpieracz ramieniowy?