Kiedy używać rur PE? – Przykłady

Polietylen jest obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanym do produkcji rur. Rury polietylenowe wyparły praktycznie z użycia rury żeliwne i stalowe. Wysoka wytrzymałość mechaniczna i chemiczna, elastyczność, długa żywotność, szczelność i szeroki wachlarz rur o różnych średnicach i budowie oraz bogaty wybór kształtek to tylko niektóre zalety rur PE. Mnogość zalet, ogólna dostępność oraz niska cena systemów rur polietylenowych sprawiają, że są one powszechnie wykorzystywane jako materiał do tworzenia instalacji różnego typu. Do jakich dokładnie instalacji używa się systemów rur z polietylenu?

Instalacje wodociągowe

Rury polietylenowe najczęściej zostają wykorzystywane do tworzenia instalacji wodociągowych. Stosuje się zarówno jako materiał na rurociągi przemysłowe, jak i w budownictwie – służą do przesyłu wody pitnej, użytkowej oraz jako instalacje centralnego ogrzewania. Główną zaletą rur PE pozwalającą wykorzystywać je do budowy sieci wodociągowych, jest ich obojętność względem wody. Rury PE nie ulegają jej wpływowi oraz same nie wpływają na jej jakość. Rury z polietylenu nie są także podatne na korozję oraz dzięki gładkim ścianom nie zbiera się w nich osad, co minimalizuje ryzyko rozwoju grzybów i bakterii.

Instalacje kanalizacyjne

Rury z PE odznaczają się wysoką elastycznością oraz odpornością na ścieranie. Dzięki temu wykonane z nich instalacje kanalizacyjne mogą zagwarantować długi czas eksploatacji. Bogata oferta produktów z polietylenu, pozwala na tworzenie kompletnych systemów kanalizacyjnych wykonanych tylko z tego materiału – wraz ze studniami, kolektorami itp. Co ważne produkty z PE w tym rury są elastyczne i lekkie. Dzięki tym właściwościom bardzo łatwo je transportować i układać. Elastyczność rur PE pozwala na zwijanie ich w kręgi i wykorzystywanie bardzo długich odcinków, minimalizując tym samym potrzebę ciągłego łączenia krótszych elementów.

Instalacje teletechniczne i elektroenergetyczne

Rury polietylenowe wykorzystywane są również jako rury osłonowe, dla instalacji elektrycznych niskiego napięcia oraz kabli telekomunikacyjnych. Rury osłonowe z PE charakteryzuje duża wytrzymałość chemiczna, dlatego z powodzeniem mogą one być stosowane do montażu instalacji w gruncie. Elastyczne ścianki rur PE sprawiają, że dobrze znoszą one również ruchy gruntów, chroniąc puszczone wewnątrz ich kable. Z polietylenu wykonuje się również rury osłonowe przeznaczone do instalacji napowietrznych. Są one wytrzymałe zarówno na wpływ siarczystych mrozów, jak i odporne na wpływ promieniowania UV. Rury osłonowe z PE, by ułatwić przeciąganie przez nie kabli, wewnątrz pokryte są specjalną warstwą antypoślizgową lub są ryflowane wzdłużnie. Na rynku dostępne są również osłonowe rury dwudzielne, których konstrukcja pozwala na rozkładanie ich na dwie części.

Źródło: Elplast – Tworzywa sztuczne

1/5 - (1 vote)

Related posts

System rurowy Jacob – dlaczego jest jednym z najbardziej cenionych na rynku?

Osuszacze chłodnicze – kiedy będą niezbędne w Twoim zakładzie?

Jak pozbyć się używanego smartfona? – poradnik