Kiedy warto rozważyć zakup stocków magazynowych?

Stoki magazynowe to, najprościej mówiąc, nadwyżka towarów zalegająca w magazynach. Występuje w wielu branżach, jednak nie w każdej nadwyżki magazynowe są tak obciążające. Będą one najbardziej uciążliwe w branży spożywczej, farmaceutycznej, a przede wszystkim w odzieżowej. W każdej gałęzi przemysłu stocki generują koszty dla przedsiębiorcy.

Stocki magazynowe – dlaczego są tak uciążliwe dla przedsiębiorcy?

Stocki magazynowe mogą pojawić się w każdym przedsiębiorstwie, nawet w tym z najlepszą logistyką i najlepszymi programami zarządzającymi magazynem. Powszechne są w przedsiębiorstwach odzieżowych i obuwniczych. Wystarczy kilka nietrafionych projektów, czasem nieudany sezon, a natychmiast w magazynach piętrzy się niesprzedany towar. Zalegający towar stanowi duże obciążenie dla firmy, ponieważ:

  • przedsiębiorstwo ponosi straty na skutek inwestycji w dany produkt,
  • ponosi koszty opłacenia podwykonawców,
  • ponosi koszty w podatku VAT, którego nie można odliczyć,
  • ponosi często koszty podwójnego transportu,
  • ponosi koszty magazynowania, brakuje miejsca na nowe produkty
  • zapasy stają się mocno uciążliwe, gdy przedsiębiorstwo się likwiduje
  • należy wynajmować dodatkowy magazyn tylko dla nadwyżek

W jaki sposób radzić sobie ze stockami?

Firmy (zwłaszcza odzieżowe) znalazły sposób na stocki, tworząc własne outlety. Sklep outletowy, w dobrej lokalizacji, sprzedaje zalegającą odzież w dodatkowym, firmowym sklepie. Czasem takie rozwiązanie jest opłacalne, choć doświadczenie pokazuje, że nie zawsze. Outlet musi być zlokalizowany w dobrym punkcie miasta, raczej w dużym ośrodku, z pełną obsługą i atrakcyjnym towarem. Ponieważ odzież outletowa powinna mieć niższe ceny, wartość tego biznesu jest znikoma.

Warto obserwować jak radzą sobie duże firmy z problemem sezonowych stocków. We Włoszech uprawnieni właściciele małych sklepów, szczególnie tych lokalizowanych w turystycznym eldorado, na wszechobecnych bazarach, wchodzą do magazynów najlepszych firm odzieżowych i biorą tyle, ile są w stanie załadować do samochodu. Z jednej strony nie wolno im przebierać w ofercie, a z drugiej mogą być pewni, że naszyte logo marki na każdej sztuce odzieży zapewni im sowity przychód. Miłośnicy bazarów, ale też turyści uwielbiający tego rodzaju zakupy, prześcigają się w poszukiwaniach okazji cenowych. To właśnie stamtąd bardzo często pochodzą ubrania, które można zobaczyć nawet w naszych sklepach.

Skup stocków magazynowych?

Na zakup stocków magazynowych warto zdecydować się tylko wtedy, gdy ma się zagwarantowany rynek zbytu, a przynajmniej stworzyło się warunki, by dać szansę na jego pozyskanie. Można to zrobić dwojako, albo zostać pośrednikiem dostarczającym stocki do outletów lub samemu otworzyć outlet, a nawet całą ich sieć. Ponieważ stocki kupuje się przede wszystkim w sposób hurtowy, ważne jest aby nie stworzyć konieczności składowania stocków, tym razem dla siebie, ale od razu wprowadzać je do sklepów. Dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie hurtowni on-line.

Zakładając własne przedsiębiorstwo outletowe, również warto zainteresować się zakupem stocków do własnego sklepu. Najbardziej jest to opłacalne wtedy, gdy towar kupuje się bezpośrednio od producenta z pominięciem pośredników. W przypadku outletów niesłychanie ważna jest ich lokalizacja, trudno przypuszczać, że przedsięwzięcie to będzie opłacalne w małej miejscowości. Przy dobrym biznesplanie, otwartości na pozyskiwanie nowych klientów, skup stocków magazynowych może przynieść wymierne korzyści.

Inspirowane: Maxx10group.pl – sprzedaż nadwyżek magazynowych

Related posts

Zarządzanie strategiczne w firmie – jakich kompetencji wymaga?

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt?

Prasy krawędziowe CNC – 5 głównych zalet