Luźne jeansy – znak rozpoznawczy skejterów

Jeansy zostały zaprojektowane przez Leviego Straussa w XIX wieku. Na początku były to spodnie przeznaczone dla farmerów i górników, ponieważ materiał, z jakiego zostały uszyte, był gruby i odporny na zniszczenia. Spodnie miały także kieszenie na wszystkie niezbędne podczas pracy narzędzia. Z biegiem lat jeansy pokochali wszyscy i przestały być jedynie ubraniem roboczym. Stały się ponadczasowym elementem ubioru, a liczba dostępnych modeli ciągle rośnie.

Modele jeansów

Sklepy z odzieżą oferują jeansy dla dorosłych i dzieci. Dostępne są spodnie o dopasowanym lub zwężającym się kroju, spodnie typu vintage, które były hitem kilka dekad wcześniej, a także mniej popularne luźne jeansy. Właśnie te ostatnie ze względu na swój krój często utożsamiane są ze skejterami, którzy najczęściej sięgają właśnie po ten model.

Szerokie i luźne

Jeansy typu loose lub baggy, czyli modele szerokie i luźne, pomimo tego, że są niezwykle wygodne i zapewniają dużą swobodę ruchów nie są popularne. Najczęściej kupujący decydują się na fasony bardziej dopasowane, które podkreślają atuty sylwetki. Zwłaszcza wśród pań furorę robią jeansy slim fit z wysokim stanem, które są bardzo obcisłe, doskonale przylegają do sylwetki i podkreślają kobiece krągłości.

Z tego względu luźny krój jeansów kojarzy się głównie z kulturą skejterów. Ten sposób ubierania się był najpopularniejszy w latach 90-tych XX wieku. Wówczas dominowały spodnie typu baggy w połączeniu z luźną górą i koniecznie czapką fullcap. Za spopularyzowanie tego typu estetyki odpowiadają głównie raperzy ze Stanów Zjednoczonych, którzy w swoich teledyskach promowali właśnie taki wygląd. W naszym kraju od razu przejęli go skejterzy, nie tylko ze względu na odpowiadającą im estetykę, ale również dzięki swobodzie ruchów, która mogła być zachowana dzięki luźnym fasonom.

Dlaczego luźne jeansy?

Luźne jeansy skate stały się znakiem rozpoznawczym miłośników jazdy na deskorolce, ponieważ doskonale wpisują się w ich poczucie stylu, jednocześnie nie ograniczają ruchów i pozwalają na wykonywanie skomplikowanych sztuczek i trików na deskorolce.

Wybierane przez nich modele to właśnie najczęściej jeansy typu baggy fit lub inaczej jeansy skate, które mają szerokie nogawki, lekko obniżony krok, dzięki czemu wszelkie ruchy nóg, przysiady, czy wyskoki nie stanowią najmniejszego problemu. Dodatkowo w takich spodniach pas najczęściej znajduje się na standardowej wysokości, dzięki czemu spodnie te nie zsuwają się nawet podczas bardzo wymagających akrobacji.

Jak typowy skejter

Jeszcze kilkanaście lat temu jazda na deskorolce była jedynie hobby. Współcześnie coraz częściej spotkać można osoby, które zajmują się tym zawodowo. Ze względu na popularność tego sportu wygląd osób go uprawiających stał się znakiem rozpoznawczym. Dzisiaj, wyobrażając sobie typowego skejtera, mamy na myśli osobę w luźnych jeansach, luźnej bluzie z kapturem lub szerokim T-shircie.

Można śmiało powiedzieć, że jeansy skate są standardowymi spodniami wybieranymi przez jeżdżących na deskorolce.

źródło: pl.skate-europe.com – skateshop online

Related posts

Jaki biznes się opłaca?

Niepokojący wzrost zachorowań, otyłości i coraz większej puli chorób cywilizacyjnych

Jakie produkty warto wprowadzić do diety