Na naukę języków obcych nigdy nie jest za wcześnie?

Kiedyś języków obcych dzieci zaczynały uczyć się dopiero w drugiej połowie szkoły podstawowej. Mało które miało wcześniej kontakt z językami obcymi dzięki rodzicom, którzy załatwiali im prywatne lekcje.

Dzisiaj coraz więcej rodziców uważa, że nauka języków obcych rozpoczęta dopiero w podstawówce oznacza stratę mnóstwa czasu i stawia na sporo wcześniejszy początek choćby osłuchiwania się z konkretnym językiem obcym przez swoje pociechy. Zapisują więc dzieci do przedszkoli dwujęzycznych lub do takich, w których dzieci mogą mieć regularny kontakt z językami obcymi przynajmniej przez kilka godzin w każdym tygodniu.

Nauka języków obcych

Dziecko zaczyna się uczyć języków obcych w inny sposób, niż nastolatek, czy osoba dorosła. Pierwszym powodem jest brak umiejętności pisania i czytania, a drugim to, że trudno dziecku usiedzieć w jednym miejscu przez długi czas, aby bezmyślnie powtarzać słówka. Dziecko najlepiej uczy się przez zabawę. I jest to wykorzystywane przez wielu nauczycieli oraz osób mających aspiracje do stworzenia własnej metody nauczania.

W nauce przez zabawę ważne są piosenki i bajki w konkretnym języku oraz gry łączące naukę i aktywność fizyczną. W ten sposób łatwiej zainteresować dziecko tym, co się dzieje i co się do niego mówi.

Dziecku ułatwi sprawę także tzw. zanurzenie w języku – zapamiętuje ono wtedy nie tylko pojedyncze słówka, ale i całe zwroty. Nie trzeba jednak w tym celu wyjeżdżać z dzieckiem za granicę. wystarczy albo samemu mówić do dziecka w konkretnym języku obcym lub wynająć native speakera.

Dzisiaj każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że znajomość języków obcych albo przynajmniej angielskiego, to wręcz konieczność. Jego podstawy są wymagane niemal w każdej pracy, niezależenie od stanowiska. Dodatkowo Internet zbliża ludzi z każdego zakątka świata. Porozumiewają się oni najczęściej właśnie po angielsku.

Dziecko, które rozpoczęło choćby osłuchiwanie się z danym językiem jeszcze przed szkołą podstawową, ma szansę szybciej przyswoić jego zasady, a więc i porozumiewać się z nim na różne tematy. Dzięki temu mówienie i słuchanie wypowiedzi w danym języku staje się dla dziecka równie naturalne, jak te same czynności w języku ojczystym.

1/5 - (1 vote)

Related posts

Poznań – parking podziemny dla mieszkańców i turystów

Żele intymne – dlaczego warto mieć je w sypialni?

3 wskazówki dla kabiny prysznicowej bez zacieków