Nakrętki łącznikowe – czym są i jakie jest ich zastosowanie?

Nakrętki łącznikowe to elementy złączne, które z pewnością można zaliczyć do bardzo pożytecznych. Przydadzą się one bowiem zarówno w szeroko rozumianym przemyśle, jak i w konstrukcjach domowych. Z tego powodu poniżej przybliżamy pokrótce właśnie te akcesoria.

Czym są nakrętki łącznikowe?

Nakrętki łącznikowe znane są inaczej pod pojęciem nakrętek złącznych. Na przestrzeni wielu lat zyskały spore grono zwolenników, czemu trudno się dziwić, gdyż cechują się one dużą solidnością, przy jednoczesnej prostocie montażu. Najczęściej do ich produkcji używa się, stali niskowęglowej, którą dodatkowo dla lepszych właściwości poddaje się jeszcze procesowi cynkowania galwanicznego. Dzięki pokryciu ich dodatkową warstwą ocynku możliwe jest uzyskanie ponadprzeciętnej wytrzymałości na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Ten aspekt podczas wykorzystania tego typu elementów złącznych jest niezwykle istotny, gdyż często nakrętki będą narażone na oddziaływanie wody, urazów mechanicznych, czy też niskich lub wysokich temperatur. Aby więc zachować swoją przydatność do użycia, muszą cechować się dużą odpornością na wspomniane czynniki. Aby zapewnić najwyższą jakość wykonania, producenci wytwarzają je zgodnie z obowiązującymi normami DIN. Pozwala to na w pełni bezpieczne wykorzystywanie ich w różnych konstrukcjach, o których więcej piszemy poniżej,

Zastosowanie nakrętek łącznikowych

Nakrętki łącznikowe najczęściej stosowane są w różnego rodzaju konstrukcjach betonowych, gdzie mają za zadanie stabilnie połączyć ze sobą poszczególne elementy gwintowane. Za ich pomocą można skutecznie połączyć śruby, w tym także te dwustronne. Dzięki temu dość powszechnie spotkać można je także, chociażby w konstrukcji maszyn. Charakterystyka tego typu akcesoriów sprawia jednak, że są one użyteczne również przy wykonywaniu innych projektów technicznych. W przemyśle z kolei doskonale sprawdzają się w czasie łączenia prętów gwintowanych lub drążków. Z nakrętkami łącznikowymi spotkać możemy się również rzecz jasna w naszych domach, gdzie znajdują zastosowanie przy wyrobach meblowych.

Wymiary nakrętek łącznikowych

Współcześnie nakrętki łącznikowe występują na rynku w dość szerokim zakresie wymiarów. Dzięki temu można bez problemu dobrać idealny rozmiar pod aktualnie występujące potrzeby. Standardowo jednak spotkać możemy te oznaczane przy pomocy litery M oraz cyfry, oznaczającej konkretną wartość. Najpopularniejszymi rozmiarami są tu te rozciągające się w zakresie od M6 do M16. Wynika to oczywiście z prostej przyczyny, że takie parametry odpowiadają po prostu wymaganiom znacznej większości konstrukcji.

Podsumowanie

Reasumując całość rozważań, warto pamiętać, że wybór nakrętek łącznikowych zawsze powinien być odpowiednio dobrany do naszych aktualnych potrzeb. Szczególnie należy zwracać uwagę na materiał, z jakim wykonywana jest praca oraz warunki panujące w danym otoczeniu. Trzeba więc po prostu uważnie zbadać wszelkie czynniki mogące mieć wpływ na konstrukcję.

Related posts

Najpopularniejsze rodzaje żurawi – charakterystyka

Jak znaleźć tani nocleg w Warszawie?

Czym charakteryzuje się rynek księgowości w dużym mieście?