• Główna
  • Dom i Ogród
  • Odnawialne źródła energii w Polsce – ekologiczne sposoby pozyskiwania prądu

Odnawialne źródła energii w Polsce – ekologiczne sposoby pozyskiwania prądu

Odnawialne źródła energii na całym świecie zyskują na popularności. Także Polacy są zainteresowani tego typu rozwiązaniami nie tylko przez wzgląd na ekologię, ale także ich opłacalność. Jak to jednak wygląda w statystykach? Czy jako kraj mamy szansę osiągnąć pułap, którego oczekiwała od nas Unia Europejska, doprowadzając do stanu, w którym pod koniec 2020 roku 20% naszej energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych?

Czym są źródła odnawialne?

Odnawialne źródła energii, w skrócie zwane OZE to wszelkie źródła, których wykorzystywanie nie wiąże się z eksploatacją i degradacją planety. Energia słoneczna, wiatr lub ruch wody można przetwarzać i wykorzystywać do zasilania urządzeń. Do tej pory w Polsce większość energii pochodziła – i nadal pochodzi – ze źródeł nieodnawialnych, takich jak węgiel brunatny i węgiel kamienny, których zasoby powoli ulegają wyczerpaniu. Ponadto, wykorzystywanie źródeł nieodnawialnych wiąże się z bardzo dużym zanieczyszczeniem środowiska. Spalanie węgla w elektrowniach prowadzi do emisji dwutlenku węgla i wielu innych szkodliwych substancji, które pogarszają zdrowie człowieka i stan środowiska.

Jakie rodzaje OZE są wykorzystywane w Polsce?

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny pod koniec 2017 roku, w Polsce spośród odnawialnych źródeł energii największym udziałem cieszyły się biopaliwa stałe – 67,9%, energia wiatru – 14% oraz biopaliwa ciekłe – 10%. Na dalszych miejscach znalazły się biogaz, energia wody i energia słoneczna. Warto zaznaczyć, że udział energii ze źródeł odnawialnych w ogóle energii brutto w Polsce rośnie z roku na rok, jednak jest to wciąż zbyt mały wzrost w stosunku do oczekiwanego. Zgodnie z danymi GUS, pod koniec 2018 roku, udział energii z OZE wyniósł zaledwie 11,3% całkowitego zużycia energii.

Dodatkowo, warte uwagi jest szczególnie jedno źródło, które cieszy się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem. Mowa o wykorzystaniu energii słonecznej dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych. Jeszcze kilka lat temu było ono bardzo mało popularne, a inwestycja w tego typu instalację kosztowała ogromne pieniądze. Z czasem jednak panele zaczęły przyciągać większą uwagę, w związku z czym na rynku pojawiało się coraz więcej firm oferujących usługę montażu i tym samym, cena takiej inwestycji zaczęła spadać. Oczywiście, wciąż jest to spory koszt. Montaż takiej instalacji zazwyczaj wystarcza na pokrycie potrzeb przeciętnego gospodarstwa domowego, w związku z czym pozwala znacznie zredukować wysokość rachunków za prąd. Dzięki temu okazuje się, że w ciągu kilku lat taka inwestycja zwróci się z nadwyżką.

Fotowoltaika w Polsce

Na montaż instalacji fotowoltaicznej decydują się zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i wspólnoty mieszkaniowe bloków, instytucje samorządowe, firmy oraz wiele innych. Coraz częściej można także spotkać inwestycje w rodzaju farmy fotowoltaicznej, gdzie na pewnym obszarze montuje się bardzo dużo paneli, generujących prąd stały, który następnie za pomocą inwertera przekształcany jest w prąd zmienny. Jak już wcześniej wspomniano, inwestycja w fotowoltaikę jest bardzo opłacalna. Ceny prądu rosną z roku na rok, a dzięki takiej instalacji, stajemy się niezależni od kwot dyktowanych nam przez spółki energetyczne. Ponadto, rząd może zagwarantować dofinansowanie instalacji, jeśli spełnimy odpowiednie warunki i wystąpimy z określonym wnioskiem.

Zgodnie z danymi Instytutu Energetyki Odnawialnej opublikowanymi w raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020”, już w maju 2020 roku łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych przekroczyła 1950 MW. Wedle prognoz w kolejnych latach nastąpi boom inwestycyjny w sektorze farm fotowoltaicznych, a Polska może nawet utrzymać się na 5. miejscu w Unii Europejskiej pod względem przyrostu nowych mocy pozyskiwanych dzięki energii słonecznej.

Rate this post

Related posts

Biodezynfekcja mieszkań – na czym polega i kiedy się ją stosuje?

Płytki kamienne do wnętrz – jaki rodzaj kamienia wybrać?

Najczęstsze problemy związane z budową domu