Polski Ład a kwota wolna w wynagrodzeniu pracownika

Nowy system podatkowy Polski Ład zacznie obowiązywać w Polsce od roku 2022 roku, a wraz z nim pojawią się nowe zasady rozliczania kwoty wolnej w wynagrodzeniu pracownika. Spowodują one spore zmiany w strukturach finansowych firm, ale z perspektywy pracownika różnice mogą okazać się niewielkie. Jak to możliwe? W poniższym artykule księgowi przedstawiają najważniejsze aspekty Nowego Ładu z perspektywy kwoty wolnej w wynagrodzeniu pracownika.

Nowe kwoty wolne i progi podatkowe

Zmiany mają zacząć obowiązywać od stycznia 2022 roku. Ogólne założenie Nowego Ładu to zmniejszenie różnic społecznych w płacach. W myśl idei nowego systemu ci, którzy zarabiali najwięcej, będą zarabiać mniej, bo odprowadzą większe podatki. Natomiast najgorzej zarabiający mogą liczyć na poprawę. W 2021 roku kwota wolna od podatku wynosi 8000 zł, ale w ramach Nowego Ładu kwota ta ma wzrosnąć do 30 000 zł. Zmiana w kwocie wolnej od podatku spowoduje również zmianę w kwocie zmniejszającej podatek. Obecnie stanowi ona 1/12 z 525,12 zł, a po zmianie będzie ona wynosić 425 zł. Jednakże kwota ta będzie obowiązywać również dla podatników z II progu podatkowego, dla których podatek wyniesie 32%. Progi podatkowe również zostaną zmienione – od przyszłego roku I próg podatkowy (17%) będzie obowiązywał do 120 000 zł, a II próg podatkowy będzie dotyczył kwoty dochodu wyższej niż 120 000 zł.

Nowy Ład w praktyce – biuro rachunkowe wyjaśnia

Jak wcześniej wspomniano, Nowy Ład ma zmniejszyć różnice społeczne w płacach. Odbędzie się to głównie na rzecz osób zarabiających stosunkowo niewiele. Dla osób zarabiających 4000 zł brutto na umowie o pracę, zmiana wyjdzie na korzyść o 120 zł w skali miesiąca i 1440 zł w skali roku. Należy jednak pamiętać o istnieniu jeszcze ulg innych niż kwota wolna od podatku.

Ulga dla klasy średniej i PIT-0 –  kto otrzyma?

Ciekawym zabiegiem z perspektywy podatnika jest zaproponowanie przez rząd tzw. ulgi dla klasy średniej. Ulga ta dostępna będzie dla pracowników, którzy zarabiają od od 5701 zł zł do 11 141 zł. Ulga jest wyliczana na podstawie wzoru: (przychód * 6,68% – 380,50 zł) / 0,17. W praktyce przekłada to się na bardzo niewielkie zmiany w dochodach pracownika. Pracownik zarabiający 6000 zł może spodziewać się różnicy w wysokości 119 zł, ale nie będzie on mógł skorzystać z odliczenia składki zdrowotnej, a w efekcie zmiana w systemie podatkowym będzie dla niego neutralna.

Istotną zmianą może okazać się wprowadzenie PIT-0 dla seniorów zatrudnionych na etacie, zleceniach i  zarabiających jako przedsiębiorcy. Warunkiem otrzymania ulgi jest rezygnacja z przyznanej emerytury na rzecz pracy zawodowej na wyżej opisanych umowach. PIT-0 dla seniorów działać będzie podobnie jak dla młodych. Seniorzy będą mieli do wykorzystania kwotę wolną, która wyniesie 30 tys. zł. Czyli pracujący seniorzy, którzy nie pobierają emerytury, zapłacą podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków.

Komu się opłaca?

We wstępie pisaliśmy o tym, że Nowy Ład ma poprawić sytuację finansową najmniej zarabiających. W praktyce jednak okazuje się, że dla nich zmiany nie będą zbyt duże. Warto jednak pamiętać, że istnieje jeszcze wiele innych przepisów, które mogą uprawniać podatnika do ulg. Jeżeli chcesz zdobyć więcej informacji na ten temat, skontaktuj się z biurem rachunkowym w Garwolinie.

Related posts

Zastosowanie naturalnych olejków cytrusowych w celach zdrowotnych i w aromamarketingu

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt?

Czym charakteryzuje się rynek księgowości w dużym mieście?