Profesjonalne czyszczenie ręcznie tkanych dywanów

Ręcznie tkane dywany potrafią być wyjątkową ozdobą każdego domu. Są niepowtarzalne, mięciutkie i przyjemnie się po nich chodzi. Własnoręcznie robione dywany mogą służyć przez długie lata, jednak tylko wtedy gdy zadbamy o ich właściwą pielęgnację i czyszczenie. W jaki sposób należy więc prać tkane dywany, aby przez długi czas były w jak najlepszym stanie?

Techniki prania dywanów ręcznych

Już od samego początku należy zadbać o odpowiednią pielęgnację dywanów. Nowe dywany często charakteryzują się zbyt rozległym włosiem, które pozostaje po ich przycinaniu. Nie wolno go od razu usuwać, tylko stopniowo odkurzać, aby zmniejszyć zużycie naszej ozdoby. Odradzane jest również trzepanie dywanów, które może zniszczyć strukturę węzłów. Zwykłe czyszczenie dywanów, powinno odbywać się regularnie, najlepiej raz na tydzień. Szczególnie należy uważać na wnoszony do domu piach i żwir, bo dla własnoręcznie robionych dywanów właśnie one są najgroźniejsze, ze względu na przetarcia, które powodują. Dywan powinno się odkurzać w kierunku włosia, co zapobiega jego wypadaniu. Warto jednak, co jakiś czas oddać dywan do profesjonalnej pralni dywanów, w której kompleksowo zadbają o odpowiednią kondycję naszej ozdoby.

Profesjonalne czyszczenie przez pralnie dywanów

Na rynku dostępnych jest wiele firm, które oferują profesjonalną pielęgnację dywanów. Ręcznie tkane dywany wytwarzane są z najlepszego włosia i najszlachetniejszych materiałów jak jedwab i wełna. Aby nie zniszczyć ich delikatnych węzłów, należy zadbać o specjalną technikę ich prania. Pracownicy firm zajmujących się czyszczeniem dywanów przechodzą specjalne szkolenie w praniu każdego rodzaju dywanów.

Proces czyszczenia ręcznie tkanych dywanów w pralniach wygląda następująco:

  • Najpierw dywan poddany jest szczegółowej kontroli, dzięki której oceniany zostaje stan włosia oraz stopień zabrudzenia. Takie działania pomagają w dobrze odpowiednich środków do prania.
  • Następnie z dywanu usuwane są wszelkie substancje sypkie, chociażby kamyczki i ziarnka piasku.
  • Potem dywan zostaje umieszczony w specjalnym płynie, który pomaga spłycić powstałe plamy czy zanieczyszczenia.
  • Każdy dywan poddawany jest wnikliwemu ręcznemu praniu, aż do momentu uzyskania satysfakcjonujących rezultatów.
  • W kolejnej fazie pielęgnacji, dywan zalewany jest specjalną substancją na bazie tłuszczu zwierzęcego, która powoduje uzyskanie odpowiedniego koloru.
  • Następnie dywan poddawany zostaje zabiegowi wirowania w specjalnie przygotowanej do tego maszynie.
  • Na koniec procesu prania dywan suszony jest w przygotowanych do tego celu suszarniach i w razie potrzeby odpowiednio rozciągany.

Takie techniki prania, ręcznie wykonanych dywanów przywracają blask, elastyczność włosia i kolor. Należy również pamiętać o tym, aby w regularnych odstępach czasu odwracać dywan, żeby zużywał się równomiernie z obu stron. Czynność ta, pozwala zachować dywan w jednakowej kolorystce przez długi okres.

Inne usługi oferowane przez pralnie dywanów

Firmy zajmujące się czyszczeniem dywanów świadczą też inne usługi mające na celu przedłużenie odpowiedniej kondycji tych domowych ozdób. Można skorzystać chociażby z zabiegu impregnacji, który zabezpiecza przed ponownym zabrudzeniem. Jednocześnie, decydując się na tę usługę, warto od razu przeprowadzić eliminacje bakterii, szczególnie roztoczy, które często przebywają właśnie w dywanach.
Jeśli będziemy odpowiednio dbać o dywan, odwdzięczy się on nam pięknym wyglądem. Usługi oferowane przez profesjonalne pralnie dywanów pomogą zachować odpowiedni wygląd domowej ozdoby na długie lata.

Related posts

Zaoszczędź na sprzątaniu – wynajmij matę wejściową!

Czym się kierować podczas wyboru odświeżacza do łazienki?

Tajemnice projektantów wnętrz – czyli przepis na piękne mieszkanie.