Sadzenie i przesadzanie krzewów – czy można robić to wczesną jesienią?

Krzewy podkreślają charakter ogrodu, czyniąc to miejsce eleganckim i przyjaznym. Kiedy należy sadzić rośliny i w jaki sposób to robić? O tym w niniejszym poradniku. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem prac.

Kiedy sadzić krzewy?

Przełom lata i jesieni to czas, w którym na ogrodników czeka wiele ciekawych wyzwań. Warto wtedy wykonać prace porządkowe, zadbać o wygląd zielonego zakątka, a także zastanowić się nad wprowadzeniem nowych roślin. Wiele krzewów można posadzić już we wrześniu, aby na długo móc cieszyć się ich pięknym wyglądem. Oczywiście wszystko zależy od gatunku, dlatego warunkiem udanych zakupów jest wiedza na temat wymagań rozwoju poszczególnych roślin.

Wiele krzewów najlepiej sadzić jesienią. Przemawia za tym niskie parowanie i stabilna wilgotność. Ponadto korzenie mogą przyrosnąć jeszcze przed zimą, dzięki czemu w kolejnym roku wegetacja rozpocznie się szybciej.

Sadzenie iglaków

Większość iglaków jest zimozielona i zachwyca estetyką przez cały rok. Rośliny te wyróżniają się ładnym pokrojem i nie gubią igieł. Można je z powodzeniem sadzić do końca września. Dzięki temu jeszcze przed nadejściem przymrozków bardzo dobrze się ukorzenią i w dobrej kondycji przeżyją zbliżającą się zimę.

Sadzenie iglaków nie jest trudne. Jednak przed wbiciem szpadla w ziemię należy pamiętać, że rośliny powinny być oddalone od siebie co 1-3 m. Ponadto trzeba je regularnie podlewać. Na początku dobrą praktyką może być usytuowanie rośliny w dole, zasypanie go ziemią do połowy, a następnie dolanie wody.

Sadzenie krzewów owocowych

Jesień to idealna pora na sadzenie większości owocowych krzewów. Można robić to już od początku października aż do pierwszego przymrozku. Wystarczy sięgnąć po szpadel i wykopać w dołki o głębokości 50-60 cm. Następnie wsypuje się do nich ziemię ogrodową wymieszaną z kompostem.

W przypadku krzewów z odkrytym systemem korzeniowym przed posadzeniem należy przyciąć korzenie, które są uszkodzone lub zbyt długie. Gdy już zostaną przysypane, warto mocno udeptać ziemie, tworząc niewielkie zagłębienie i podlać to miejsce. Trzeba pamiętać, że niektóre rośliny owocowe (np. brzoskwinie czy morele) są wrażliwe na mróz i sadzi się je wiosną.

Przesadzanie roślin

Kolejnym zadaniem, z którym często zmagają się właściciele ogrodów jest przesadzanie roślin. Proces ten nie jest trudny, lecz należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych czynników, aby nie popełnić żadnego błędu. Zarówno drzewa, jak i krzewy liściaste przesadza się, gdy zakończą już wegetację – czyli po opadnięciu ostatnich liści, jednak jeszcze przed nadejściem mrozu.

Natomiast iglaki powinny być przesadzane dopiero wiosną. Trzeba pamiętać, że wegetacja tych roślin nie kończy się jesienią, choć nieco zwalnia. Podczas procesu przesadzania ogrodnik musi zadbać o ochronę systemu korzeniowego, który przy nieostrożnych ruchach może się uszkodzić. Bardzo ważna jest więc precyzja i troska o najmniejsze detale.

Related posts

Płytki kamienne do wnętrz – jaki rodzaj kamienia wybrać?

Jak stworzyć dom marzeń?

Ogród – wizytówka Twojego domu