Sprężone powietrze najwyższej jakości dzięki sprężarkom BOGE

Gdy mowa o jakości sprężonego powietrza, chcemy wiedzieć, jaka jest ilość znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Ich wyznacznikiem jest tak zwana klasa czystości sprężonego powietrza wyrażona ciągiem trzech cyfr. Zapoznanie się z tą wartością pozwoli nam zweryfikować, czy dane sprężarki śrubowe będą odpowiednie do konkretnych zastosowań. Wymogi dotyczące czystości sprężonego powietrza różnią się w zależności od branży, w której ma być ono wykorzystywane. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości produktów, najlepiej zainwestować w urządzenia sprawdzonych producentów takich jak na przykład firma BOGE.

Podstawowe informacje dotyczące klasy czystości sprężonego powietrza

Zanieczyszczenia, które mogą być obecne w sprężonym powietrzu to woda, oleje oraz cząsteczki stałe. Dokładne zasady związane z wyznaczaniem klasy czystości takiego powietrza są regulowane przez normę ISO 8573-1. Zanieczyszczenia mogą przedostawać się do sprężonego powietrza z atmosfery lub ze sprężarki. Pewna stała liczba zanieczyszczeń zawsze będzie się znajdowała w powietrzu atmosferycznym. W trakcie procesu sprężania powietrza wewnątrz maszyny dochodzi do ich zagęszczenia oraz kompresji. Do najpowszechniejszych zanieczyszczeń należy olej krążący wewnątrz modułu śrubowego oraz pompy. Takiego problemu nie napotkamy, jeśli używamy wyłącznie sprężarki bezolejowe. Trzy cyfry podawane jako klasa czystości określają kolejno ilość oleju, cząsteczek stałych oraz wody znajdujących się wewnątrz sprężonego powietrza. Na rynku dostępne są produkty cechujące się klasą czystości na poziomie od 1 do 6. W przypadku urządzeń klasy pierwszej maksymalna wielkość oraz stężenie cząsteczek stałych wynosi zaledwie 0,1 µm lub mg/m3. Z kolei klasa 6 sygnalizuje, brak ograniczeń, jeśli chodzi o ilość zanieczyszczeń. Znając klasę czystości sprężonego powietrza generowanego przez wybrane urządzenie, będziemy wiedzieli jaki rodzaj filtracji będzie konieczny.

Co zrobić, aby poprawić klasę czystości sprężonego powietrza generowanego przez naszą sprężarkę?

Konieczne jest wykorzystywanie wszelkich dostępnych metod usuwania zanieczyszczeń z układu pneumatycznego sprężarki. Szczególnie dobrze sprawdzają się separatory cyklonowe oraz właściwie dobrane filtry sprężonego powietrza. Te pierwsze nie potrzebują żadnego wkładu – zamiast tego używają siły odśrodkowej wywoływanej przez wirujące w nich powietrze. Z kolei w przypadku filtrów mamy do wyboru rozmaite wkłady różniące się swoimi parametrami. Są one w stanie jednocześnie odseparować olej oraz zatrzymać stałe cząsteczki, których rozmiary nie są mniejsze od 0,01 mikrona. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać filtry węglowe lub antybakteryjne. Te pierwsze pochłoną zapach sprężanego powietrza. Warto zainwestować w solidne sprężarki firmy BOGE, gdyż firma ta produkuje również znakomite wkłady filtracyjne wykonane z nanowłókien. Chodzi mianowicie o włókna cechujące się niezwykle małymi średnicami w granicach 50-500 nm. Dzięki sporej powierzchni właściwej takie wkłady wykazują się sporą wytrzymałością. Sprawdza się nie tylko podczas separacji ciał stałych, ale również oparów oleju i aerozoli wodno-olejowych. Sprężarki z takimi systemami filtracyjnymi bez problemu sprostają wysokim wymaganiom obowiązującym w przemyśle farmaceutycznym oraz spożywczym.

Podczas zakupu sprężarek powietrza, klasa czystości generowanego powietrza stanowi istotny parametr. Jest ona szczególnie ważna dla firm działających w branżach o wysokich wymaganiach, jeśli chodzi o dopuszczalną ilość zanieczyszczeń. Optymalnym wyborem są urządzenia od sprawdzonych producentów takich jak BOGE, którzy oferują wsparcie dla swoich produktów. Chodzi mianowicie o dostęp do efektywnych filtrów oraz osuszaczy, które pozwolą lepiej zadbać o kondycję naszych instalacji do generowania sprężonego powietrza.

źródło: Bogepolska.pl – serwis sprężarek śrubowych

Rate this post

Related posts

Sprężarki serii COMPACK – mobilne kompresory śrubowe do małych firm i warsztatów

Jak pozbyć się używanego smartfona? – poradnik

Czym jest i do czego służy rozpieracz ramieniowy?