Transport kontenerowy – dlaczego jest popularny?

Wśród wielu usług transportowych od wielu dekad sporym zainteresowaniem cieszy się transport kontenerowy. Jego ogromny sukces zawdzięcza się sporej uniwersalności, bowiem, dzięki ujednoliconym rozmiarom powierzchni ładunkowej, transport kontenerowy jest możliwy do zrealizowania za pomocą wielu źródeł przewozów. Spora ładowność oraz łatwość przeładunku to tylko jedne z wielu zalet, dzięki którym ten rodzaj przewozu jest jednym z najczęściej spotykanych form zwłaszcza na płaszczyźnie transferów długodystansowych.

Wielozadaniowość i uniwersalność

Zastosowanie kontenerów jest bardzo szerokie – tak samo jak ich rodzaje, poprzez odpowiednie zaadaptowanie powierzchni do wymogów transportowych mogą przewozić najrozmaitsze towary począwszy od odzieży, a na samochodach skończywszy. Ich budowa pozwala na wielokrotny użytek, a dzięki wykonaniu z solidnych materiałów są odporne na różne warunki atmosferyczne – w szczególności na słone wody, które występują podczas transportu morskiego. Nic więc dziwnego, bowiem transport morski jest jedną z najczęściej wybieranych form transportowych do przewozu kontenerów. Specjalnie zaprojektowane kontenerowce umożliwiają transfer ładunku z najodleglejszych zakątków świata, zapewniając sprawną i atrakcyjną cenowo wymianę towarową. Uniwersalność kontenerów pozwala również na sprawny załadunek, w tym także na wielopoziomowe rozmieszczenie.

Różne formy przewozu

Wspomniane wcześniej właściwości pozwalają na sprawny przeładunek. Ciągle rozbudowywana infrastruktura transportowa pozwala z łatwością wykorzystać wiele źródeł transportu jednocześnie. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań jest tak zwany transport multimodalny, który wykorzystuje kilka źródeł tranzytu. Wymiary kontenera umożliwiają transport drogą kolejową, jak również dostarczenie do klienta za pomocą zestawów ciężarowych. Co ważne, dzięki przemyślanej konstrukcji, wnętrze kontenera skutecznie chroni towar przed ewentualnymi uszkodzeniami powstałymi wskutek transportu. Elastyczność załadunku pozwala na transport towarów drobnicowych, a także wielkogabarytowych. Ogromną zaletą jest powszechny dostęp do tego typu formy transportu, bowiem umożliwia on wykonanie pojedynczego transferu, jak również podjęcie cyklicznej współpracy z profesjonalną firmą transportową.

Klienci korzystający na co dzień z transportu kontenerowego podkreślają niski koszt usługi, który w połączeniu z możliwościami, jakie oferuje ten rodzaj przewozu, stanowi ciekawą alternatywę dla pozostałych gałęzi transportowych.  Na parę słów zasługuje również sam przeładunek, bowiem różni się on w pewien sposób od konkurencyjnych form przewozu. Z racji uniwersalności i rozmiarów kontenera, nie ma konieczności, by ładunek znajdujący się wewnątrz był przeładowywany w porcie. Co ważne, każdy kontener przed transportem jest zabezpieczony i chroniony przed dostępem osób trzecich – w tym celu wykorzystuje się specjalistyczne plomby, które skutecznie uniemożliwiają kradzież lub dostanie się do środka przestrzeni ładunkowej. Dzięki warunkom panującym wewnątrz kontenera, towar nie jest narażony na działanie warunków atmosferycznych. Również firmy transportowe zwracają szczególną uwagę na pozytywne aspekty tej formy tranzytu, bowiem łatwość przewozu ogranicza skomplikowane procesy logistyczne, a także samo składowanie związane z późniejszym magazynowaniem.

Decydując się na transport kontenerowy dobrze jest zlecić to profesjonalnej firmie, która działa na rynku od lat. Zdobyte przez nią doświadczenie pozwoli na zorganizowanie kompleksowej usługi przewozowej, która wykorzysta kilka źródeł transportu, gwarantując najwyższą jakość i zadowolenie klienta. Niewątpliwie największą zaletą omawianej formy tranzytu jest uniwersalność oraz spora opłacalność, która zachęca do wymiany towarowej na płaszczyźnie międzynarodowej, a przede wszystkim międzykontynentalnej. Dzięki różnym modelom kontenerów transport ładunkowy jest w zasadzie niczym nieograniczony.

Źródło: Symlog – usługi spedycyjne

Related posts

Polski Ład a kwota wolna w wynagrodzeniu pracownika

Stół i piec do pizzy, czyli sprzęt, którego nie może zabraknąć w dobrej pizzerii

Sprężarki serii COMPACK – mobilne kompresory śrubowe do małych firm i warsztatów