Zmiany hormonalne po porodzie – jak o siebie zadbać?

Okres poporodowy jest szczególny dla każdej świeżo upieczonej mamy. W tym czasie następuje spadek hormonów ciążowych, które w rezultacie doprowadzają do swoistej rewolucji w organizmie. W konsekwencji tego procesu mogą pojawić się różnego rodzaju przykre dolegliwości. Jak sobie z nimi poradzić. W jaki sposób powinno się zadbać o siebie w tym szczególnym czasie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w treści niniejszego poradnika.

Zaburzenia hormonalne po porodzie – dlaczego się pojawiają?

Od momentu zapłodnienia w organizmie kobiety dochodzi do zwiększonego wydzielania hormonów. Dzięki temu możliwym jest zapewnienie prawidłowych warunków do rozwoju dziecka. Proces ten stanowi również przygotowanie organizmu do samego porodu. W trakcie jego trwania, organizm kobiety przeżywa rewolucję. Zwiększona dawka hormonów, takich jak estrogen czy progesteron zaczyna gwałtownie spadać już w kilka pierwszych dni po zakończeniu porodu. Rezultatem tego zjawiska jest nie tylko dyskomfort i złe samopoczucie psychiczne i fizyczne. W efekcie nagłego osłabienia organizmu, kobieta może spotkać się z szeregiem dodatkowych dolegliwości. Jedną z najpopularniejszych jest suchość pochwy po porodzie.

Konsekwencje zaburzeń hormonalnych po porodzie

Zaburzenia hormonalne charakterystyczne dla okresu poporodowego można zauważyć zarówno w kontekście psychicznym, jak i fizycznym. Zbyt niski poziom estrogenu wiąże się z wystąpieniem następujących konsekwencji:

  • obniżone libido,
  • bóle głowy,
  • poczucie przemęczenia,
  • problemy z koncentracją,
  • bóle stawów,
  • wypadanie włosów,
  • wahania masy ciała.

W trakcie ciąży łożysko produkuje również podwyższoną ilość progesteronu. Składnik ten odpowiada za kontrolę substancji chemicznych w mózgu. Jego gwałtowny spadek może więc wzmagać ryzyko wystąpienia spadków nastroju, rozdrażnienia, a także prowadzić do wystąpienia tzw. baby blues.

Częstym problemem świeżo upieczonych mam są również dolegliwości powiązane z ogólnym osłabieniem organizmu. Jednym z popularniejszych problemów jest chociażby suchość pochwy, która nieleczona może doprowadzić do wystąpienia infekcji okolic intymnych. Na szczęście, uczucie pieczenia, swędzenia i bólu podczas stosunku można skutecznie wyleczyć, stosując odpowiednią maść na suchość pochwy.

Jak poradzić sobie z suchością pochwy po porodzie?

Przykra dolegliwość bywa niekiedy tematem wstydliwym dla kobiet po porodzie. Warto jednak mieć na względzie, że brak reakcji na uczucie pieczenia i swędzenia sromu mogą w konsekwencji doprowadzić do poważnych stanów chorobowych. W przypadku wystąpienia tego typu objawów nie warto więc zwlekać z konsultacją ginekologiczną.

Istnieje szereg preparatów na suchość pochwy, takie jak globulki, żele czy maści na suchość pochwy. Dzięki skoncentrowanej dawce substancji nawilżających, takich jak kwas hialuronowy czy mlekowy, można w łatwy i skuteczny sposób pozbyć się przykrej dolegliwości. Dobór danego rodzaju preparatu powinien odbyć się w oparciu o osobiste preferencje pacjentki.

Okres po porodzie to czas szczególny, z uwagi na nagły spadek hormonów. W tym czasie poleca się przede wszystkim długi odpoczynek, a także dbanie o prawidłową higienę miejsc intymnych.

Rate this post

Related posts

Nauka pływania jako forma relaksu i redukcji stresu

Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży – poznaj te najczęściej występujące

Jak zmotywować się do działania?