Folia stretch – właściwości i zastosowanie

Folia stretch jest elastycznym i rozciągliwym materiałem opakowaniowym, ma bardzo szerokie zastosowanie. Może rozciągać się kilkakrotnie razy więcej, w porównaniu do stanu pierwotnego, jednocześnie zachowując swoje właściwości. Jej historia sięga początków ubiegłego wieku, kiedy zamiast wodoodpornego obrusu wytworzono folię, która nazywana była wtedy celofanem. Obecnie jest najpopularniejszym i najbardziej efektywnym tworzywem do pakowania.

Rodzaje i właściwości folii stretch

Podstawowym surowcem do produkcji folii jest polietylen o niskiej gęstości, powstaje ona w wyniku zastosowania skomplikowanych procesów. Najważniejsze właściwości folii to jej rozciągliwość, termoplastyczność oraz transparentność. Filia jest wytwarzana z wykorzystaniem:

– metody rozdmuchu,

– wylewu maszynowego.

Metoda rozdmuchu wymaga większych nakładów pracy, ale cechuje się większą wytrzymałością. Folia uzyskana w taki sposób może mieć różne grubości i stopień rozciągliwości. Metoda wylewu maszynowego jest prostsza, a uzyskana w ten sposób folia jest bardziej rozciągliwa. Dostępne do powszechnego użytku folie to:

– folia stretch do pakowania ręcznego,

– folia jumbo,

– folia maszynowa.

Folia stretch do pakowania ręcznego ma najmniejszą grubość, od 10 do 40 mikrometrów, i jest wykorzystywana do aplikacji ręcznej. Najczęściej wytwarzana jest w kolorze transparentnym, czarnym, niebieskim i białym. Folia stretch jambo jest wielowarstwowym produktem bardzo wysokiej jakości, posiada różne stopnie elastyczności. Folia stretch maszynowa jest wykorzystywana do paletowania przy pomocy maszyn. Charakteryzuje się wysoką elastycznością, może być zabezpieczeniem dla ciężkich produktów o dużych gabarytach.

Zastosowanie folii stretch

Folia stretch może być wykorzystywana do umieszczenia w jednym pakunku różnych towarów, których nie należy ze sobą zestawiać, co znacznie ułatwia ich transport. Jej zastosowanie umożliwia także ułożenie kilku warstw przesyłek, bezpieczny transport, a następnie swobodne rozładowanie, bez konieczności przenoszenia każdego produktu osobno. Jest również chętnie wykorzystywana w gospodarstwie domowym, między innymi do owijania półmisków z jedzeniem przed wstawieniem do lodówki. Produkty spożywcze opakowane w taki sposób dłużej zachowują świeżość, a zapachy w lodówce nie przenoszą się z jednej potrawy na inną. W ogrodzie można wykorzystać właściwości termoizolacyjne folii, osłonięte nią rośliny przetrwają bezpiecznie chłody jesienno-zimowe. Warto również w czasie remontu wykorzystać folię stretch do zabezpieczenia mebli i innych przedmiotów przed pyłem. Jest także niezastąpiona w czasie przeprowadzki, można nią łatwo owinąć przedmioty o nieregularnych kształtach, pakowane w taki sposób rzeczy zajmują o wiele mniej miejsca, niż wkładane do kartonów.

Wynalezienie folii można uznać za swojego rodzaju przełom, produkowana jest obecnie z różnego rodzaju tworzyw i znacznie ułatwia codzienne czynności.

Rate this post

Related posts

Churn rate – czym jest i co na niego wpływa?

Czy warto wykorzystywać sztućce wielokrotnego użytku?

Stół i piec do pizzy, czyli sprzęt, którego nie może zabraknąć w dobrej pizzerii