Implant słuchowy – charakterystyka działania

Implant słuchowy, czyli implant ślimakowy, należy do najpopularniejszych protez słuchowych. Do zabiegu jego wszczepienia można zakwalifikować zarówno dorosłych, jak i dzieci. Implant umożliwia pacjentom słyszenie i rozumienie mowy, a także dźwięków dobiegających z otoczenia.

Podstawowa budowa ucha

By zrozumieć schemat działania implantu słuchowego, warto poznać najpierw podstawową budowę ucha. Narząd słuchu składa się z ucha zewnętrznego (małżowina uszna, przewód słuchowy zewnętrzny), środkowego (jama bębenkowa, kosteczki słuchowe, trąbka Eustachiusza, komórki powietrzne wyrostka sutkowego) oraz wewnętrznego (ślimak, przedsionek, kanały półkoliste i bańki).

Czym jest implant ślimakowy?

Implant ślimakowy to proteza słuchowa wszczepiana operacyjnie do kości skroniowej. Zastępuje uszkodzone komórki zmysłowe ślimaka. Między implantami a aparatami słuchowymi można wymienić sporo kluczowych różnic. Aparat ma za zadanie poprawić komfort słyszenia poprzez wzmocnienie dźwięków, natomiast implant stymuluje dźwięk do zakończeń nerwu słuchowego. Należy mieć na uwadze, że po wszczepieniu implantu słuchowego konieczna jest rehabilitacja. Musi ona zostać przeprowadzona w odpowiedni sposób, gdyż później nie da się wrócić do stosowania aparatu.

W jakim celu używa się implantów słuchowych?

Rolą implantu słuchowego jest poprawa słuchu polegająca na umożliwieniu rozumienia mowy i rozpoznawania trudnych dźwięków z otoczenia. W ten sposób pacjent może zacząć żyć bardziej komfortowo i bezpiecznie.

Budowa i działanie implantu ślimakowego

Implant ślimakowy jest zaawansowanym wyrobem medycznym. Składa się z części wewnętrznej zbudowanej z odbiornika, stymulatora elektrycznego oraz elektrody, a także zewnętrznej, czyli cyfrowego procesora dźwięku. Mikrofony wyłapują impulsy akustyczne i przekształcają je na cyfrowe sygnały. Są one potem przetwarzane i przesyłane do implantu podskórnego. Implant przesyła sygnały elektryczne do elektrody ślimaka. Są one następnie wychwytywane przez włókna nerwu słuchowego i wysyłane do mózgu, który odczytuje je jako dźwięk. Warto mieć na uwadze, że implant omija uszkodzone części narządu słuchu i wysyła sygnały bezpośrednio do zakończeń nerwu słuchowego. Prawidłowe funkcjonowanie implantu jest możliwe dzięki dobraniu go pod kątem indywidualnych potrzeb pacjenta. Wszystko zależy od rodzaju niedosłuchu i budowy ślimaka. Jeśli pacjent jest głuchy lub cierpi na ciężkie uszkodzenia słuchu, stosuje się elektrodę perimodiolarną, z kolei w mniej zaawansowanych przypadkach – prostą.

Podsumowanie

Implanty słuchowe pozwalają na leczenie głuchoty i problemów ze słuchem w sposób nowoczesny i skuteczny. Przed podjęciem decyzji o wszczepieniu implantu lekarz musi dobrze zbadać stan i potrzeby pacjenta oraz ocenić, czy będzie on zdolny do późniejszej rehabilitacji.

Rate this post

Related posts

Niepokojący wzrost zachorowań, otyłości i coraz większej puli chorób cywilizacyjnych

Zasada bliskości podczas utylizowania odpadów medycznych

Jak zdobyć implantologiczny Certyfikat DGOI?