Najpopularniejsze rodzaje żurawi – charakterystyka

Żurawie pojawiają się najczęściej w branży budowlanej i wspierają przenoszenie ciężkich elementów. Najpopularniejsze rodzaje to żurawie przenośne HDS, przewoźne, modele stacjonarne, samojezdne, szynowe oraz wieżowe. Poniżej krótka charakterystyka każdego z nich.

Żurawie przenośne (HDS) i przewoźne, czyli dojazd w każdych warunkach

Urządzenia montowane na samochodach. Żuraw sięga do góry, ale sprawdzi się też w pozycji poziomej, przy załadunku, w pracach z drewnem i różnymi materiałami budowlanymi. HDS to uzupełnienie pracy wielu przedsiębiorstw, które montują ciężkie zbiorniki, np. szamba. Duża mobilność i szansa dojazdu nawet w ciężko dostępne miejsca to ogromna zaleta.

Żurawie stacjonarne do cięższych robót w przemyśle i budownictwie

Dźwignice stacjonarne to częsty widok w wielu zakładach przemysłowych. Uzupełniają stanowiska robocze przez montaż na ścianie. Żurawie stacjonarne tak naprawdę nie mają ograniczeń branżowych. Urządzenia pojawiają się w kompaktowych, ale też ciężkich wersjach wykorzystywanych do wystawiania jachtów w portach. A to zaledwie początek zastosowań.

Żurawie samojezdne dla zachowania dużej elastyczności

Urządzenia poruszające się elastycznie po placach budowy, a nawet drogach publicznych. Żurawie samojezdne to szansa na wygenerowanie oszczędności dla inwestora ze względu na brak potrzeby montażu i demontażu elementów. Do prawidłowej pracy dźwig wymaga przygotowania odpowiednich dróg. Jedyna wada to ograniczony zasięg.

Żurawie szynowe, czyli wsparcie portów i stacji przeładunkowych

Urządzenia spotykane w portach i poruszające się po wydzielonych szynach dla uzyskania większej mobilności. Najczęściej optymalizowane pod potrzeby inwestora. Posiadają zaawansowany mechanizm naciągowy i potrafią się wychylić na większe odległości.

Żurawie wieżowe, najwyższe i skuteczne przy realizacji inwestycji budowlanych

Jeden z najwyższych modeli spotykanych na rynku. Pracuje na trwałym podłożu lub platformie mobilnej w zależności od wymagań inwestycyjnych. Obsługa polega na manewrowaniu hakiem umieszczonym na wysokości dziesiątek metrów. Urządzenie to niezbędny dodatek przy robotach w budownictwie przemysłowym, mieszkaniowym, przy cięższych instalacjach. Ogromny zasięg to duża zaleta technologii.

Możliwości wynajmu i właściwa ocena techniczna

Aktualnie żurawie możne wynająć na konkurencyjnych warunkach razem z opieką wykwalifikowanego operatora. Użyteczność dźwigów uzależnia mobilność, maksymalna wysokość haka, a także napęd i sposób mocowania.

Rozpoznanie różnych właściwości dźwigów przydaje się w planowaniu wynajmu

Dźwigi różnią się przede wszystkim udźwigiem, maksymalnym zasięgiem, prędkością oraz możliwościami zastosowania na danym terenie. Stacjonarne żurawie nie wjadą ze zbiornikiem na działkę klienta, a zrobi to jedynie HDS. Znajomość konkretnych rozwiązań technicznych ułatwia planowanie zakupu lub wynajmu urządzenia. Wypożyczalnie zapewniają nie tylko technologię, ale też wsparcie operatora z potwierdzonymi uprawnieniami, więc warto z takich możliwości skorzystać. Co ważne, jeśli dojdzie do uszkodzeń spowodowanych zmęczeniem materiału, można zdecydować się na przeprowadzenie napraw spawalniczych żurawi.

Rate this post

Related posts

Kukurydza na ziarno – wybór odmiany

Elektryczne systemy grzewcze – gdzie znajdują swoje zastosowanie w przemyśle?

Folia stretch – właściwości i zastosowanie