Jak wybrać sprężarkę do zakładu?

Sprężarki powietrza dostępne są w wielu różnych wariantach i opcjach. Sprawia to, że wybór sprężarki powietrza do zakładu wcale nie jest łatwym zadaniem. Należy uwzględnić wiele czynników i parametrów, a następnie pod ich kątem dobrać odpowiednie urządzenie. Podpowiadamy, na jakie elementy warto zwrócić uwagę, a także jak precyzyjnie określić swoje potrzeby, by podjąć optymalną decyzję w zakresie zakupu kompresora.

Czy kompresor w firmie jest potrzebny?

Zaczniemy od podstaw działania kompresora, jego funkcji i sposobu działania. Następnie omówimy różne typy sprężarek i sposób doboru do twojej instalacji. W dalszej kolejności porozmawiamy o tym, jakich funkcji należy szukać w kompresorze i jak znaleźć dobrą ofertę zakupu sprężarki powietrza

Sprężarki powietrza są używane w wielu gałęziach przemysłu i zastosowaniach, ale główne ich przeznaczenie to instalacje pneumatyczne i chłodnicze. Jeśli masz sprężarkę powietrza, która nie działa dobrze, nadszedł czas, aby ją wymienić na nową. Na rynku dostępne są różne kompresory a ich przedział cenowy również jest bardzo zróżnicowany. Dlatego przed zakupem powinieneś wiedzieć, jakiego rodzaju kompresora potrzebujesz do swojego zakładu.

Jakie sprężarki powietrza oferują producenci?

Istnieją trzy typy sprężarek: smarowane olejem, chłodzone na sucho i chłodzone wodą. Sprężarki smarowane olejem wykorzystują olej jako chłodziwo w celu zmniejszenia zużycia części ruchomych. Sprężarki chłodzone na sucho wykorzystują wymiennik ciepła do usuwania wysokiej temperatury ze sprężonego powietrza przed wejściem do linii zasilającej. Sprężarki chłodzone wodą stosują natomiast wodę jako chłodziwo w celu zmniejszenia zużycia części ruchomych. 

Co wziąć pod uwagę przy wyborze sprężarki do zakładu?

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących sprężarki powietrza w zakładzie jest całkowite zapotrzebowanie na powietrze. Całkowite zapotrzebowanie na sprężone powietrze to suma wszystkich indywidualnych potrzeb powietrza dla wszystkich Twoich narzędzi, maszyn i akcesoriów. Ma to także bezpośrednie przełożenie na wybór określonej wydajności kompresora do zakładu. Oprócz tego, podejmując decyzję o wyborze kompresora do firmy, należy także uwzględnić wybór pomiędzy olejową sprężarką powietrza lub bezolejowym kompresorem. Każdy z nich sprawdza się w innym trybie pracy i odmiennych branżach ze względu na jakość sprężonego powietrza, jakie wytwarzają. Kolejnym aspektem wymagającym rozważenia jest wybór pomiędzy kompresorem śrubowym a sprężarką tłokową. W tym wypadku także ważne jest, aby wziąć pod uwagę sposób i tryb pracy zakładu i pod tym kątem dopasować urządzenie najbardziej adekwatne do potrzeb. Do wyboru klientów są także kompresory wysokociśnieniowe do specjalistycznych zastosowań przemysłowych.

Kolejnym czynnikiem istotnym przy wyborze kompresora do zakładu jest wymagane ciśnienie. Jest to jeden z najważniejszych parametrów charakteryzujących sprężarki powietrza. Precyzyjne dopasowanie ciśnienia, jakie oferuje kompresor do ciśnienia wymaganego w zakładzie, pozwala na energooszczędne wytwarzanie sprężonego powietrza bez strat tego medium i niepotrzebnych naddatków ciśnienia, które nie zostanie wykorzystane, a będzie źródłem dodatkowych kosztów. Standardowo sprężarki powietrza oferują ciśnienie robocze na poziomie 8-10 barów. Jednak w mniejszych zakładach zupełnie wystarczające powinno być ciśnienie na poziomie 6 barów.

Warto uwzględnić również to czy niezbędny będzie zakup zbiornika ciśnieniowego i ewentualnie o jakiej pojemności. Zbyt mała pojemność będzie skutkować częstym napełnianiem zbiornika, a zbyt duża zwiększy wagę urządzenia. Żadna z tych sytuacji nie jest korzystna. Trzeba także uwzględnić poziom hałasu kompresora i ewentualną konieczność zamontowania dodatkowych systemów wygłuszeń. Istotna jest również trwałość i jakość wykonania kompresora, co bezpośrednio wiąże się z wybranym producentem sprężarki powietrza.

Rate this post

Related posts

Osuszacze chłodnicze – kiedy będą niezbędne w Twoim zakładzie?

Co zrobić, aby korzystanie ze sprężarki nie było drogie?

Czym jest i do czego służy rozpieracz ramieniowy?