• Główna
  • Zdrowie
  • Stomatologia w narkozie – kiedy wykonuje się leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym?

Stomatologia w narkozie – kiedy wykonuje się leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym?

Leczenie zębów pod narkozą to dobre wyjście dla pacjentów, którzy panicznie boją się stomatologa oraz wszelkich zabiegów stomatologicznych. Jest to również odpowiedni krok, jeśli znieczulenie miejscowe nie przynosi pacjentowi żadnej ulgi. Pełna narkoza w trakcie takiego zabiegu jest całkowicie bezpieczna; decyzja o podjęciu takiego leczenia należy głównie do lekarza prowadzącego.

Leczenie zębów w pełnej narkozie – jakie zabiegi?

Podczas pełnej narkozy możliwe jest kompleksowe leczenie zębów. Znieczulenie może trwać nawet kilka godzin, nie ma zatem mowy o nagłym wybudzeniu się pacjenta. Pełna narkoza stosowana jest najczęściej do zabiegów takich jak zakładanie wypełnień (stomatologia zachowawcza), pedodoncja (stomatologia dziecięca) oraz wszelkie zabiegi chirurgiczne na zębach.

Według wielu lekarzy znieczulenie ogólne to ostateczność. Istnieją zabiegi, podczas których przytomność pacjenta i jego udział jest konieczny (implantologia, protetyka).

Oprócz konkretnych zabiegów, pełną narkozę stosuje się również przy pacjentach, którzy mogą utrudniać bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Są to pacjenci cierpiący na niedorozwój umysłowy lub choroby psychiczne powodujące agresję, panikę, strach. Niektórzy ludzie też są po prostu uczuleni na substancje zawarte w zwykłym znieczuleniu miejscowym.

Wskazania przed zabiegiem

Przed zabiegiem stomatologicznym należy się odpowiednio do niego przygotować, by jak najbardziej zmniejszyć ryzyko jakichkolwiek komplikacji. Na sam zabieg należy przyjść bez makijażu, zdjąć okulary lub soczewki kontaktowe, a także wszelką biżuterię i ozdoby we włosach (np. spinki, klamry).

Na około 6 godzin przed zabiegiem nie wolno spożywać pokarmu ani napojów. Jeśli przyjmujemy jakieś leki, należy skonsultować się ze stomatologiem, który będzie przeprowadzał zabieg w znieczuleniu.

Podczas zabiegu w pełnej narkozie, oprócz lekarza (lekarzy) przeprowadzających leczenie stomatologiczne, udział bierze anestezjolog (lekarz zajmujący się podawaniem narkozy) oraz pielęgniarka anestezjologiczna.

Opieka nad pacjentem po zabiegu

Pacjent zostaje przeniesiony do sali pooperacyjnej, gdzie lekarz anestezjolog opiekuje się nim po zabiegu. Po około kilku godzinach pacjent będzie całkowicie wybudzony z narkozy, lecz będzie musiał pozostać pod obserwacją jeszcze przez najbliższą dobę. Powikłania oraz komplikacje występujące po zabiegu są bardzo rzadkie. Najczęściej po takiej narkozie mogą występować nudności i wymioty, dlatego pacjent dostaje środki przeciwwymiotne.

Stomatologia w narkozie – kiedy nie będzie możliwe?

Lekarz anestezjolog zawsze przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem w celu ustalenia jego kwalifikacji do pełnej narkozy podczas zabiegu.

Do leczenia zębów pod narkozą nie kwalifikują się pacjenci z zapaleniem dróg oddechowych oraz zapaleniami gardła, krtani lub płuc. Uczulenie na jakąkolwiek substancję w znieczuleniu ogólnym również skreśla szanse badanego na narkozę. Utrudniają to również takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby związane z układem krwiotwórczym, z zaburzeniami krzepnięcia czy choroby nerek.

Cena leczenia zębów w pełnej narkozie

To, ile zapłaci pacjent, zależy od czasu, jaki dany zabieg będzie trwać. Cena za znieczulenie ogólne może wynosić nawet kilka tysięcy złotych, a do tego należy dodać cenę samej usługi stomatologicznej. Jeśli chodzi o Narodowy Fundusz Zdrowia, refunduje on leczenie zębów w pełnej narkozie tylko dla dzieci poniżej 16. roku życia oraz dzieci niepełnosprawnych.

Rate this post

Related posts

Implant słuchowy – charakterystyka działania

Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży – poznaj te najczęściej występujące

Nowa technika leczenia żylaków – echoskleroterapia wspomagana tumescencją