• Główna
  • Zdrowie
  • Najlepszy prezent świąteczny dla nastolatka? Postaw na wspólnie spędzony czas!

Najlepszy prezent świąteczny dla nastolatka? Postaw na wspólnie spędzony czas!

Zastanawiając się nad prezentami dla nastoletnich dzieci, zazwyczaj od razu przychodzą nam do głowy różne gadżety. Tym czasem prawdopodobnie każdy psycholog dziecięcy zapytany o najlepszą formę wspierania rozwoju młodzieży wymieni przede wszystkim umożliwianie jej przeżywania różnych doświadczeń. Wpływa to korzystnie nie tylko na prawidłowy przebieg procesu dojrzewania, lecz także na poczucie szczęścia i spełnienia nastolatków. Potwierdzają to sukcesywnie przeprowadzane w ostatnich latach badania, w tym między innymi badania z Uniwersytetu Illinois w Chicago. Coraz większa liczba rodziców zwraca uwagę na te czynniki i wysila się na nieco bardziej kreatywną formę prezentów świątecznych dla swoich nastoletnich pociech.

Dlaczego doświadczenia?

Wspomniane badania polegały na porównaniu szczęścia dzieci czerpanego z otrzymywania prezentów materialnych oraz z doświadczania ciekawych wydarzeń. Mimo tego, że praca ta wykazała większe zadowolenie ze standardowych, przedmiotowych upominków wśród uczestników w wieku od 3 do 12 lat, to w przypadku starszych dzieci rezultat był zupełnie odwrotny. Zdecydowanie więcej radości czerpały one z chwil spędzonych z rodziną i przyjaciółmi. Poczucie szczęścia jest dla młodych ludzi niezwykle ważne i zapewnia im prawidłowy rozwój oraz spokojne i zrównoważone przejście przez okres dojrzewania. Trzeba jednak pamiętać o utrwalaniu tych doświadczeń. Im mniej lat ma człowiek, który uch doświadcza, tym większą posiada skłonność do zapominania poszczególnych detali z doświadczonych przeżyć, co może potwierdzić każdy psycholog dziecięcy. Dlatego też aby wzmocnić u dzieci pamięć o spędzonym w gronie najbliższych czasie, specjaliści polecają uwiecznianie go na zdjęciach oraz filmach, dzięki czemu w późniejszym czasie, oglądając je wspólnie z rodzicami, za każdym razem będą otrzymywały nową dawkę szczęścia. Jeśli zaś chodzi o nastolatków to również warto to robić, jednak ta grupa wiekowa przeważnie nie ma większych trudności z dokładnym zapamiętywaniem doświadczeń, przez co już sam fakt ich przeżywania wywrze niezwykle pozytywny wpływ na ich rozwój.

Jakie doświadczenia zapewnić nastoletnim dzieciom zamiast prezentów?

Możliwości jest mnóstwo. Wcale nie trzeba od razu udawać się w podróż na drugi koniec świata. Wystarczy na przykład rodzinny spacer połączony z rozmową. Można w ten sposób lepiej poznać zainteresowania swojego nastoletniego dziecka, co może pomóc nam w doborze odpowiednich prezentów materialnych, z których oczywiście nie trzeba kompletnie rezygnować. Jednak z pewnością przedświąteczna wycieczka na narty, wizyta w parku rozrywki czy wspólna wycieczka może uszczęśliwić nastolatka, lecz także poprawić jego relacje z rodziną.

Najbliższym chcemy zawsze podarować to, co najcenniejsze. Paradoksalnie dziś rzeczy materialne nie mają aż tak wielkiej wartości. Dla wielu są osiągalne. To czas staje się dziś najcenniejszą walutą. Często trudno wygospodarować kilka godzin w tygodniu na to, by spędzić go z najbliższymi. Święta mogą być ku temu wyjątkową okazją.

Related posts

Ochrona głowy pracowników

Nowa technika leczenia żylaków – echoskleroterapia wspomagana tumescencją

Stawy skroniowo-żuchwowe – rehabilitacja i leczenie