• Główna
  • Biznes
  • Zastosowanie naturalnych olejków cytrusowych w celach zdrowotnych i w aromamarketingu

Zastosowanie naturalnych olejków cytrusowych w celach zdrowotnych i w aromamarketingu

Naturalne olejki eteryczne napełniają mieszkania cudownym zapachem. Aromat unoszący się ma wiele właściwości leczniczych. Olejki eteryczne z powodzeniem używane są w aromaterapii oraz aromamarketingu.

Olejki cytrusowe mogą być stosowane w celu poprawienia zdrowia. Znane są one również ze zbawiennego działania w leczeniu niektórych schorzeń.

Olejki cytrusowe a schorzenia dróg oddechowych

Olejki cytrusowe (na przykład pomarańczowy, cytrynowy, grejpfrutowy) można stosować w połączeniu z solą fizjologiczną w inhalatorach parowych. Pomagają pozbyć się kaszlu, świszczącego oddechu oraz wspierają leczenie chorób górnych dróg oddechowych. Nie jest jednak zalecany dla dzieci borykających się z astmą. Brak inhalatora nie jest problemem. Wystarczy do miski z gorącą wodą dodać kilka kropel olejku. Nachylamy się nad miską, głowę przykrywamy ręcznikiem i wdychamy unoszącą się parę.

Olejki cytrusowe zamiast płynu do płukania ust

Jeśli nie przepadamy za miętowym smakiem gotowych płynów do płukania ust, albo nie odpowiada nam skomplikowany skład, możemy z powodzeniem użyć olejku do zrobienia domowego płynu. Wystarczy, że dodamy kilka kropel ulubionego olejku cytrusowego do szklanki z wodą. Tak przygotowany płyn odświeży oddech i zabije bakterie nagromadzone w jamie ustnej.

Olejek cytrusowy jako odstraszacz owadów

Wybierając się do lasu warto zabezpieczyć się przed owadami. Szczególnie niebezpieczne są kleszcze i komary. Jeśli do pojemnika z rozpylaczem nalejemy wody i dodamy kilka kropel olejku cytrusowego, a przed wyjściem spryskamy wierzchnią odzież, owady powinny dać nam spokój. Należy jednak być ostrożnym. Spryskując ciało takim olejkiem nie możemy wystawiać się na działanie promieni słonecznych przez około 10 godzin.

Olejki cytrusowe w pielęgnacji włosów i paznokci

Jeśli mamy problem z przetłuszczającymi się włosami, można olejek cytrusowy zmieszać z olejkiem bazowym i wcierać w skórę głowy. Po kilkunastu minutach myjemy głowę szamponem (najlepiej na bazie naturalnych składników). Nasze włosy nie powinny się już tak przetłuszczać. Jeśli natomiast borykamy się z grzybicą paznokci, pomocne będzie wcieranie olejku w chore miejsca.

Olejki cytrusowe w aromamarketingu

Aromamarketing, lub inaczej mówiąc marketing zapachowy, jest to rodzaj marketingu polegający na wykorzystaniu doznań węchowych w procesie podejmowania decyzji przez konsumentów. Odpowiednio dobrane zapachy mają za zadanie zbudowanie pozytywnej atmosfery w miejscu sprzedaży, bądź punkcie obsługi klienta. Taki zabieg ma zwiększyć prawdopodobieństwo zachęcenia klienta do zakupu przedmiotu lub oferowanej usługi. W dzisiejszych czasach olejki eteryczne są w marketingu tak samo popularne, jak używanie odpowiedniego tła muzycznego bądź odpowiednich barw w miejscach, gdzie gromadzą się potencjalni klienci.

Zastosowanie substancji zapachowych w marketingu niesie ze sobą dwie misje:

  1. Tworzy pobudzającą emocjonalnie atmosferę w miejscu sprzedaży.
  2. Przesyła podświadomie konsumentowi wrażenia specyficzne, sprawiające, że klient jest bardziej podatny na zachęcanie do skorzystania z danej oferty.

Olejki cytrusowe używane w aromamarketingu mają działanie pobudzające, odświeżające, motywujące do działania i poprawiające koncentrację. Są to zazwyczaj mieszanki złożone z aromatu limonki, grejpfruta lub pomarańczy z dodatkiem mięty, bądź olejku z drzewa różanego. Olejki takie stosowane są najczęściej w biurach, pomieszczeniach szkoleniowych oraz w halach produkcyjnych, czyli tam, gdzie pobudzenie i wzmożona koncentracja poprawiają produktywność.

Related posts

Wakacje – idealny czas na kurs angielskiego

Nowy Jedwabny Szlak – historyczna koncepcja – nowe możliwości

Estoński CIT – w 2022 roku łatwiej będzie z niego skorzystać