Jak pokonać zniechęcenie do nauki angielskiego? – poradnik

Zniechęcenie do nauki, zwłaszcza gdy nie daje ona szybkich i wyraźnych efektów, może dopaść nas w każdej chwili. Język angielski nie należy do najtrudniejszych do przyswojenia, ponieważ gramatyka jest logiczna i zrozumiała, a dźwięczność wymowy ułatwia zapamiętywanie nowych wyrażeń. Jednak jak każdy język obcy, wymaga on regularnej, czasochłonnej nauki, co w pewnym momencie może okazać się nieco nużące. Jak jednak przełamać chwilową niechęć i efektywnie kontynuować naukę?

Motywacja to podstawa

Jeżeli chcemy nauczyć się czegoś nowego, zapewne będzie to nas kosztowało odrobinę samozaparcia i dyscypliny. Już na początkowym etapie należy wyrobić w sobie silną motywację, która w chwilach zwątpienia może okazać się niezastąpiona. Na starcie warto zadać sobie pytanie: do czego właściwie potrzebna jest mi nauka języka angielskiego? Czy chodzi wyłącznie o zaliczenie testu lub dobrą ocenę na świadectwie? Czy też chcę w przyszłości znaleźć dzięki temu lepszą pracę, swobodniej podróżować po świecie i sprawniej komunikować się z innymi? Warto również precyzyjnie określić nagrodę, jaka będzie na nas czekać po zrealizowaniu celu.

Planuj i wykonuj

Dobrym nawykiem, który warto w sobie wyrobić, jest bieżące wyznaczanie sobie małych celów oraz notowanie postępów. Dzięki temu zyskamy informacje o tym, ile czasu poświęcamy nauce i w jakim stopniu jest ona efektywna. Początkowe sukcesy zapewne przyczynią się do utrzymania motywacji nawet na bardziej zaawansowanym etapie nauki. Regularny kontakt z językiem angielskim jest w tym przypadku elementem podstawowym, który w dłuższej perspektywie pozwala tworzyć trwały nawyk.

Rutyna hamuje postęp

Nauka języka angielskiego często kojarzona jest z nudnym wkuwaniem słówek, monotonnym uczeniem się odmian czasowników i skrupulatnym zapisywaniem tzw. wyjątków na marginesie. Jeżeli wybierzemy wyłącznie taką drogę, możemy być niemal pewni, że za jakiś czas ogarnie nas znużenie i brak jakichkolwiek chęci do dalszej pracy. Doskonale wiedzą o tym lektorzy prowadzący kursy języka angielskiego. Przyswajanie nowego języka powinno bowiem przebiegać bardziej kreatywnie. Możemy zastosować kolorowe fiszki, oglądać filmy i seriale w oryginalnej wersji, czytać angielskie książki i czasopisma czy brać udział w interaktywnych szkoleniach internetowych. Dobrym pomysłem jest też pobranie na swój telefon specjalnych aplikacji do nauki języka, które możemy zawsze mieć przy sobie. W ten sposób wartościowo wykorzystamy czas w autobusie czy w kolejce do lekarza, mając ciągły kontakt z materiałem, który pragniemy przyswoić.

Kurs języka angielskiego czy samodzielna nauka w domu?

Nauka języka angielskiego w grupie pomaga uczyć się na cudzych błędach oraz poszerzać słownictwo czy znajomość zasad gramatycznych. Kursy języka angielskiego skutecznie przełamują również wszelkie bariery językowe, które możemy napotkać podczas samodzielnej nauki. W tym przypadku mamy bowiem konkretnego odbiorcę, który odpowiednio zareaguje na naszą wypowiedź i zwróci uwagę na ewentualne błędy popełniane w wymowie czy intonacji. Kontakt z osobą posługującą się angielskim na zbliżonym poziomie zapewne skutecznie ochroni nas przed popadaniem w rutynę i ogólnym znudzeniem.

Nauka nowych umiejętności zawsze jest procesem długotrwałym, który wymaga poświęceń i odpowiedniej motywacji. Nie inaczej jest w przypadku języka angielskiego. Warto jednak urozmaicać sobie przyswajanie wiedzy i ustalać cele w taki sposób, by szybko nie popaść w stan zniechęcenia, skutecznie uniemożliwiający dalszy rozwój. Kreatywny sposób na naukę zapewne pobudzi nasz umysł, zapewniając lepsze efekty w znacznie krótszym czasie.

źródło: Archibald.pl – angielski biznesowy

Rate this post

Related posts

Wakacje z Zakopanem- atrakcje dla dzieci

Jakie trendy w ubiorze panują w górach?

Szukasz pomysłu dla nastolatka? Oto nasze propozycje