Przodozgryz – aparat ortodontyczny jest niezbędny

Przodozgryz jest to doprzednia wada zgryzu, której efektem jest widoczne wysunięcie żuchwy względem szczęki. Ta wada najczęściej występuje z przyczyn genetycznych, ale zdarza się również, że powstaje jako wada nabyta. Niestety, przez to, że przodozgryz jest wadą nieestetyczną i jednocześnie utrudniającą prawidłowe przeżuwanie, należy ją leczyć. W jaki sposób wyleczyć przodozgryz? Czy konieczny jest aparat ortodontyczny?

Przyczyny przodozgryzu u dzieci

Jak już zostało wspomniane, przodozgryz najczęściej jest wadą wynikającą z przyczyn genetycznych. Jednak nie zawsze jest ona spowodowana predyspozycjami genetycznymi. Zdarza się również tak, że dzieci cierpią na przodozryz, ponieważ mają złe nawyki, takie jak ssanie kciuka, dolnej lub górnej wargi, czy języka. Przodozgryz to wada, która stanowi 10 % wszystkich wad zgryzu występujących u dzieci i dorosłych.

Rodzaje przodozgryzu

Wada, jaką jest przodozgryz, charakteryzuje się ustawieniem zębów przednich żuchwy przed zębami szczęki. W takim ustawieniu kły znajdują się między dolnymi przedtrzonowcami, co powoduje znaczne wysunięcie dolnej wargi i wygładzenie bruzdy wargowo-bródkowej. Ruchy żuchwy zostają upośledzone, a doprzedni wzrost szczęki zostaje zastopowany. Można rozróżnić następujące rodzaje przodozgryzu: całkowity, częściowy, morfologiczny, rzekomy oraz czynnościowy.

Przodozgryz to wada, która nie tylko jest nieestetyczna, ale także upośledza funkcje odgrywania oraz przeżuwania pokarmów. Dodatkowo może powodować wady wymowy, które polegają na nieprawidłowym artykułowaniu niektórych zgłosek.

Leczenie przdozgryzu u dzieci oraz dorosłych

Leczenie przodozgryzu, podobnie jak innych wad zgryzu, to przypadek, którym powinien zająć się lekarz ortodonta. Warto jak najwcześniej skonsultować się z lekarzem, jeśli u dziecka występuje częste ssanie kciuka czy inne niepokojące nawyki, które mogą prowadzić do powstawania wad zgryzu. Dorośli, którzy cierpią na przodozgryz także powinni udać się do specjalisty ze swoim problemem, ponieważ możliwe jest jego wyeliminowanie poprzez odpowiednio dobrane leczenie. Najczęściej stosuje się aparaty ortodontyczne, które są w stanie przynajmniej częściowo zlikwidować efekty przodozgryzu.

Dzieci, ze względu na to, że ciągle rosną oraz się rozwijają, mogą być leczone za pomocą metody, która opiera się na pobudzeniu wzrostu szczęki i jednoczesnym zahamowaniu doprzedniego wzrostu żuchwy. Kiedy dziecko ma tylko zęby mleczne, leczenie należy rozpocząć od szlifowania guzków, które są przyczyną blokowania cofania żuchwy. Natomiast kiedy dziecko ma zęby mieszane, przodozgryz leczony jest zdejmowanym aparatem ortodontycznym, czyli takim, który nie jest noszony na stałe.

Dorośli, którzy są dotknięci przodozgryzem mają już zakończony wzrost żuchwy oraz szczęki nie mogą być leczeni ruchomym aparatem ortodontycznym. W takim przypadku pacjent z przdozgryzem jest leczony za pomocą stałego aparatu ortodontycznemu. Kiedy wada jest bardzo zaawansowana, ta metoda można nie przynieść widocznych rezultatów. Wtedy konieczny jest zabieg chirurgiczny. Leczenie przodozgryzu u dorosłych jest zawsze leczeniem planowanym z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjenta.

Inspirowane: Bianco.eu.com – leczenie kanałowe zębów Wilanów

4/5 - (4 votes)

Related posts

Dieta a zdrowie intymne

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przyrządów zaciskowych do prac alpinistycznych?

Dlaczego warto zainwestować w skuter inwalidzki?