Dieta a zdrowie intymne

Suchość i pieczenie pochwy to wbrew pozorom bardzo częsta dolegliwość, trapiąca panie w każdym wieku. Są to najczęstsze objawy wielu schorzeń miejsc intymnych. Bywa, że towarzyszy im również uciążliwe swędzeniezaczerwienienie, a także ból, który podczas oddawania moczu się nasila. Okazuje się, że osoby, które zmagają się z tymi dolegliwościami, mogą zadbać o zdrowie miejsc intymnych również od wewnątrz.

Suchość pochwy – przyczyny 

Suchość pochwy i inne dolegliwości z nią związane często bywają następstwem zmian hormonalnych. W związku z tym mogą towarzyszyć podczas poszczególnych faz cyklu, kobietom karmiącym i w ciąży oraz paniom w trakcie menopauzy. Często też pojawiają się one pod wpływem zaburzeń hormonalnych wynikających na przykład z chorób tarczycy, jajników bądź też niewłaściwego stylu życia. Suchość pochwy to również stan charakterystyczny dla infekcji w miejscu intymnym.

Dieta a zdrowie intymne

Często zdarza się, że ból i dyskomfort w miejscu intymnym jest tak uciążliwy, że wymaga sięgnięcia po preparaty na suchość pochwy, które z reguły od razu przynoszą ulgę. Aby jednak uniknąć nawrotu schorzenia, warto przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym i zwrócić uwagę na styl życia, a następnie dokonać niezbędnych zmian, które pomogą uchronić miejsca intymne od tych nieprzyjemnych dolegliwości.

Wpływ stresu na zdrowie miejsc intymnych

Stres jest przyczyną wielu chorób, również takich, które powodują zaburzenia hormonalne, a w konsekwencji także suchość i pieczenie pochwy. Czynniki stresujące osłabiają układ odpornościowy, co sprawia, że jest on podatny na infekcje. W związku z tym warto w miarę możliwości unikać sytuacji stresowych oraz na co dzień dbać o swój spokój wewnętrzny. Pomocne może być tutaj oddanie się pasji, codzienne sesje wyciszające oraz sprawianie sobie przyjemności drobiazgami.

Infekcje miejsc intymnych

Sucha pochwa i pieczenie to objaw, który wskazuje na pojawienie się infekcji w miejscu intymnym. W tym przypadku ogromne znaczenie mają nawyki żywieniowe. Cukry proste w diecie są świetną pożywką dla grzybów, stąd panie, które zmagają się z infekcją grzybiczą, powinny ich unikać. Warto więc wyeliminować z diety słodycze i zastąpić je zdrowymi, domowymi przekąskami oraz owocami w rozsądnej ilości.

Zaburzenia hormonalne 

Zaburzenia hormonalne i dolegliwości z nimi związane, jak na przykład suchość pochwy to bardzo złożony problem. Jednym ze sposobów wsparcia organizmu w tym stanie i przywrócenia go do względnej równowagi jest dieta. Aby jednak ustalić, jaki sposób odżywiania będzie konieczny, warto wykonać badania, które pomogą w ustaleniu jednostki chorobowej. Pomocne może okazać się oznaczenie poziomu poszczególnych hormonów. Znając przyczynę dolegliwości, dużo łatwiej jest ustalić, jakich składników odżywczych brakuje w diecie. Osoby rozpoczynające drogę do zdrowego odżywiania mogą skorzystać z pomocy dietetyka, która często stanowi podstawę zmiany stylu życia.

Dieta a zdrowie intymne

Każdy codziennie podejmuje lepsze i gorsze decyzje żywieniowe. Te wybory w późniejszym czasie przyczyniają się do zdrowia lub jego braku. Dotyczy to również miejsc intymnych. W związku z tym warto wybierać produkty nieprzetworzone i pełnowartościowe. Są to między innymi:

  • kasze, brązowy ryż, pieczywo pełnoziarniste
  • warzywa
  • owoce (w przypadku infekcji grzybiczej, w rozsądnej ilości)
  • pestki, orzechy i nasiona
  • zdrowe tłuszcze roślinne
  • kiszonki
  • jogurty naturalne
  • woda i różnego rodzaju napary popijane w ciągu dnia.

Dbanie o zdrowie, również intymne od środka to profilaktyka, dzięki której można uchronić się od nieprzyjemnych, często również bolesnych dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że jeśli już doszło do sytuacji, w której odczuwana jest suchość pochwy, należy działać natychmiastowo. Odpowiednie nawilżenie i przewiewna bielizna z naturalnych materiałów to wówczas podstawa. Pilna wizyta w gabinecie ginekologa może być kluczowym elementem zatrzymania dolegliwości, zanim stanie się ona jeszcze bardziej uciążliwa.

Related posts

Nowa technika leczenia żylaków – echoskleroterapia wspomagana tumescencją

Ochrona głowy pracowników

Jak chronić swój słuch podczas koncertu?