• Główna
  • Zdrowie
  • Profilaktyczne zabiegi stomatologiczne dla dzieci – przegląd dostępnych rozwiązań

Profilaktyczne zabiegi stomatologiczne dla dzieci – przegląd dostępnych rozwiązań

Dbanie o zdrowie zębów jest niezwykle ważne już od najmłodszych lat życia. Pierwsza wizyta u dentysty, a właściwie u pedodonty, czyli stomatologa specjalizującego się w leczeniu uzębienia dzieci, powinna mieć miejsce już w momencie pojawienia się czterech zębów mlecznych i nie później niż w wieku trzech lat. Wraz z wyrżnięciem się pierwszego mleczaka należy rozpocząć mycie zębów – stopniowo w zakresie szczotkowania, płukania i nitkowania – i skrupulatnie przestrzegać prawidłowego działania oraz regularności w tym zakresie. Brak niepokojących objawów będzie potwierdzeniem skuteczności, ale nie zwalnia z systematycznych wizyt kontrolnych w gabinecie dentystycznym. Profilaktyka pozwoli utrzymać zęby dzieci w dobrym stanie i umożliwi zapobieganie rozwojowi próchnicy. Stomatologia dziecięca oferuje kilka zabiegów w tym obszarze.

Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja zębów mlecznych jest jednym z podstawowych zabiegów profilaktycznych. Jest to szybki, trwający dosłownie kilka minut, oraz bezbolesny sposób na wzmocnienie uzębienia. Cały proces opiera się na nałożeniu na zęby preparatu o dużej zawartości fluoru, który przenika do szkliwa i powoduje wzrost odporności na kwasy, które produkują bakterie płytki nazębnej. Zęby staja się jednocześnie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przywieranie kamienia nazębnego ulega ograniczeniu. Dwie godziny po zabiegu fluoryzacji nie należy spożywać żadnych posiłków ani napojów, a zębów nie należy myć przez dwanaście godzin.

Lakowanie zębów

Lakowanie zębów jest zabiegiem polegającym na uszczelnianiu bruzd w zębach trzonowych i przedtrzonowych specjalistycznym, światłoutwardzalnym preparatem zwanym lakiem. Metoda stosowana jest w momencie, gdy zęby nie zostały jeszcze zaatakowane przez próchnicę i w ten sposób lak stanowił będzie barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak np. resztki pokarmu. Proces przebiega bezboleśnie i polega na kilkudziesięciosekundowym naświetlaniu, uprzednio oczyszczonych i wypełnionych lakiem, zębów.

Ozonoterapia zębów

Ozon charakteryzuje się bardzo silnym działaniem bakteriobójczym. Jego działanie najbardziej skuteczne jest w początkowym stadium zmian próchniczych, a więc wtedy, gdy są one jeszcze niedostrzegalne gołym okiem. Jest to już zabieg leczniczy, niemniej w przypadku regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa, staje się profilaktyczną metodą niepozwalającą na powstawanie zaawansowanych zmian, prowadzących do destrukcji zębów. Cały proces ogranicza się do kilkudziesięciu sekund, podczas których, na określony ząb, zakładany jest specjalny silikonowy kapturek, połączony z urządzeniem wytwarzającym leczniczy gaz. Uzupełnieniem zabiegu jest stosowanie preparatów wspomagających remineralizację zębów.

Lapisowanie zębów

Podobnie, jak w przypadku ozonowania, lapisowanie jest zabiegiem leczniczym o charakterze profilaktycznym, którego celem jest zatrzymanie dalszego rozwoju bakterii. Zabieg ten polega na delikatnym usuwaniu osadu nazębnego, a następnie, w miejscach, gdzie zaczęły pojawiać się zmiany próchnicowe, nakłada się roztwór azotanu srebra lub chlorek cynku, które mają za zadanie zahamowanie dalszego rozwoju próchnicy. Procedura wykonywana jest przy pomocy pędzelka i jest metodą nieinwazyjna oraz bezbolesną.

Nauka higieny i kontrolne wizyty stomatologiczne są niezwykle ważne dla zdrowego i estetycznego uzębienia dziecięcego, ale mają również bardzo duży wpływ na uzębienie stałe. Profilaktyka stomatologiczna pozwoli przede wszystkim zaoszczędzić bólu, który może wystąpić w przypadkach zaniedbań, jak również zaoszczędzić środki, które mogłoby pochłonąć, możliwe do uniknięcia, leczenie dentystyczne.

Rate this post

Related posts

Jak chronić swój słuch podczas koncertu?

Najlepszy prezent świąteczny dla nastolatka? Postaw na wspólnie spędzony czas!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przyrządów zaciskowych do prac alpinistycznych?